Zavřít reklamu

Instagram rozhodně nekončí, to opravdu ne, ale mnohým se už zajídá. Od svého původního záměru totiž prakticky upustil ve všech ohledech, a kyne do obřích rozměrů, které už mohou mnohé obtěžovat. Najít si v síti pak to „své“ je navíc čím dál tím obtížnější. 

O Snapchatu se kdysi říkalo, že komu bylo nad 30 let, neměl příliš šanci pochopit jeho fungování, a hlavně vést se na vlně jeho principů a zákonitostí. Dnes bohužel toto platí i o Instagramu, kterému může rozumět snad už jen generace Z. Pokud tedy nepřesedlala na TikTok a nějaký Instagram je mu putna. Ostatně i v Metě jsou si tohoto vědomi, a proto nekopírují jen již řečený Snapchat, ale právě i TikTok. A čím víc toho do aplikace nabastlí, tím asi lépe. Ale jak pro koho.

Zářný začátek 

Bylo tomu 6. října roku 2010, kdy se aplikace Instagramu objevila v App Store. Právě Instagramu pak můžete spolu s Hipstamaticem (který je už těsně před smrtí) vděčit za zpopularizování mobilní fotografie. Zásluhy mu nikdo brát nechce, protože svého času se skutečně jednalo o skvělou aplikaci. Ostatně jen za necelý rok své existence dokázala oslovit na 9 milionů uživatelů.

Když pak byla aplikace od 3. dubna 2012 dostupná i v Google Play, mnozí uživatelé iPhonů se obávali o kvalitu obsahu. Přece jen rozvětvený svět Androidu nenabízel takové fotomobily, takže potenciál balastu zde jistě byl. Jenže tyto obavy nebyly na místě. Záhy poté (9. dubna) totiž oznámil Mark Zuckerberg plán na akvizici instagramu, ke které nakonec samozřejmě došlo a tato síť se stala součástí společnosti Facebook, nyní Meta.

Nové funkce 

Instagram z počátku pod vedením Facebooku ale poměrně vzkvétal, protože přišly funkce jako Instagram Direct, která umožňovala posílat fotografie vybraným uživatelům nebo skupině uživatelů. Komunikovat už se tak nemuselo jen prostřednictvím příspěvků. Jistě dalším velkým krokem bylo okopírování Příběhů Snapchatu. Mnozí toto sice kritizovali, ale je prostě faktem, že Instagram tím tento styl publikace obsahu zpopularizoval a uživatele na něho naučil. Kdo chce být v sítí úspěšný, musí prostě příběhy nejen akceptovat, ale i vytvářet.

Původně byl Instagram jen o fotografii, a to ve formátu 1:1. Když přišla videa a uvolnění tohoto formátu, síť se stala zajímavější, protože už nebyla tak svazující. Jenže zásadním neduhem byla změna smyslu řazení příspěvků z toho podle času na ten podle chytrého algoritmu. Ten sleduje, jak se v síti chováte a interagujete, a podle toho vám předkládá obsah. K tomu jsou zde Reels, obchod, 15minutová videa, placené předplatné, a jistě si pamatuje i neúspěch IGTV.

Lepší to už nebude 

Vzhledem k trendu TikToku začal i Instagram více cílit na video. To dokonce tak, že se mnozí začali obávat o existenci fotografií v síti. I proto musel nyní šéf Instagramu Adam Mosseri oficiálně oznámit, že s fotografií Instagram počítá i nadále. Onen geniální algoritmus totiž zase přepnul na jiný smysl předkládání obsahu, který častěji zařazoval ten, který vlastně nesledujete, jen se domníval, že by vás mohl zajímat. 

Pokud se vám toto také nelíbí, nemáme pro vás dobrou zprávu. Sám Zuckerberg totiž uvedl, že společnost plánuje tyto příspěvky doporučované umělou inteligencí tlačit ještě více. Za chvíli tak v Instagramu nenajdete nic z toho, co vás zajímá, ale to, co si AI myslí, že by vás mohlo zajímat. Nyní je to prý 15 % zobrazovaného obsahu, do konce příštího roku by to mělo být 30 %, a co bude dál, je otázkou. Je to přitom přesně opak toho, co chtějí uživatelé, nicméně ti asi sami neví, co je pro ně vhodné. Co ale s tím? Vlastně nic. Stížnosti nepomáhají. Instagram chce být víc TikTok, a nikdo mu to asi nevymluví. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.