Zavřít reklamu

V minulém týdnu došlo k odhalení třetí generace iPhonu SE. Jak je u Applu již zvykem, model SE kombinuje staré osvědčené tělo s moderními technologiemi, což se během posledních let náramně osvědčilo. Ještě před představením samotné novinky se krátce spekulovalo o tom, že telefon přijde v těle iPhonu Xr. To se ale ve finále nestalo a opět tu máme iPhone SE v těle iPhonu 8. Za to však Apple čelí nemalé kritice.

Nový iPhone SE sice disponuje moderním čipem Apple A15 Bionic a podporou 5G sítí, bohužel je také vybaven starým displejem s chabým rozlišením, horším fotoaparátem a podle některých nedostačující baterií. Při srovnání technických specifikací s konkurencí od Androidu to poté vypadá tak, jako kdyby byl iPhone několik let pozadu, což je zároveň tak trošku pravda. Důležitou roli v tomto hraje ještě něco trošku. Navzdory těmto nedostatkům je pověstný model SE přesto nesmírně populární a pro mnoho lidí volbou číslo jedna. Proč?

Pro cílovku jsou nedostatky nepodstatné

Vůbec nejdůležitější je si uvědomit, pro koho je iPhone SE vlastně určený, respektive kdo je jeho cílovou skupinou. Ze zkušeností samotných uživatelů i řady médií je nám jasné, že jde primárně o děti, starší a nenáročné uživatele, pro které je klíčové mít vždy svižný a dobře fungující telefon. Důležitou roli hraje i operační systém iOS. Na druhou stranu se tito obejdou bez top-notch fotoaparátu nebo třeba OLED displeje. Zároveň model SE představuje parádní příležitost pro ty, kteří hledají (relativně) „levný“ iPhone. Naopak telefon si rozhodně nekoupí někdo, kdo se bez zmiňovaných komponentů neobejde.

Když se nad tím zamyslíme tímto způsobem, tak jde design prakticky ve všech ohledech stranou a hraje takzvané druhé housle. Přesně z tohoto důvodu Apple i letos vsadil na podobu iPhonu 8, který byl mimochodem představen již v roce 2017, tedy necelých 5 let zpět. K tomu ale přidal novější čipset, který mimo jiné pohání například iPhony 13 Pro, a podporu 5G sítí. Díky výkonnému čipu navíc dokázal vylepšit i samotný fotoaparát, který je hnán vpřed softwarovou formou a výpočetním výkonem zařízení. Cupertinský gigant má samozřejmě moc dobře spočítaný potenciál samotného telefonu, a to včetně jeho poměrně archaického designu, se kterým se na dnešním trhu už spíše nesetkáme.

 

iPhone SE 3

Čtvrtá generace s novějším designem

Následně se nabízí otázka, zdali nadcházející (čtvrtá) generace přinese novější design. Když zohledníme stáří samotného těla a podíváme se na telefony od konkurence (ve stejné cenové kategorii), tak nám dojde, že musí přijít radikální změna. Je potřeba se na celou situaci podívat ze širšího úhlu pohledu. Ačkoliv bych osobně mnohokrát radši viděl iPhone SE v moderním těle (iPhone X a novější), teoreticky je stále možné, že Apple ani přesto design nezmění. Aktuálně můžeme jen doufat, že k tomu nedojde. Nová generace naštěstí přijde nejdříve až za 2 roky, během kterých se dá počítat s tím, že se trh mobilních telefonů opět posune o několik kroků vpřed, což by mohlo jablečnou společnost donutit pro finální změnu. Uvítali byste iPhone SE 4. generace s modernějším tělem, nebo vám na tom naopak tolik nezáleží?

.