Zavřít reklamu

Do WWDC23 zbývají ještě dva týdny a Apple aktuálně uveřejnil seznam finalistů svých designových cen. Je zde 30 aplikací a her, které jsou rozděleny do šesti kategorií a najdete mezi nimi i jedno želízko v ohni z českých luhů a hájů. 

Ceny Apple Design Awards oceňují dokonalost v oblasti inovací, vynalézavosti a technických úspěchů v designu aplikací a her. Společnost finalisty uveřejnila na svých stránkách pro vývojáře. Najdeme zde známé tituly, stejně jako hity posledního roku nebo přece jen více skryté perly.  

Duolingo je zde třeba zastoupeno hned ve dvou kategoriích, v kategorii Inkluzivita ale najdeme např. aplikaci Anne pomáhající v komunikaci hluchým a slepým uživatelům iPhonu, kategorie Interakce zase nabízí velice povedenou motorickou hru Automatoys, v Inovaci najdete titul Rise starající se o vaší energii a spánek. Nechybí ani nominace na Vizuál a grafiku, kde svedou patřičný boj Diablo Immortal, Resident Evil Village a Endling.

Nás by ale mohla nejvíce zajímat kategorie Sociální dopad. V ní jsou nominované tituly jako Duolingo, Sago Mini First Words, Headspace, Hindsight, Endlig a také Beecarbonize, které pochází od tuzemského vývojářského studia Charles Games, které má již ve svém portfoliu tituly jako Attentat 1942, Svoboda 1945 nebo Vlak do Sachsenhausen.

Za boj proti klimatické změně 

Hlavním plusem hry je to, že je zdarma a bez In-App nákupů, takže si ji může zahrát opravdu každý bez nutnosti investice. Byla vyvinuta ve spolupráci s předními klimatickými experty z nevládní organizace Člověk v tísni v rámci projektu 1Planet4All financovaného Evropskou unií. Její poselství je tedy poměrně závažné. Je to strategická hra, která vám umožní zažít jevy formující náš každodenní život. Vaším cílem přitom je vydržet co nejvíce sezón. 

Soupeřem jsou tedy klimatické změny, proti kterým budete bojovat špičkovými technologiemi, politikou, ochranou ekosystémů, modernizací průmyslu atd. Je to komplexní simulace, která je navržena na základě vědy o klimatu v reálném světě, není tedy vycucaná z prstu. Hraní pak probíhá postupným odemykáním až 120 různých unikátních karet a vašem rozhodování, jaké sekci dáte aktuálně přednost. A k tomu jsou zde krize a pohromy, které vám nedají ani na chvilku oddechnout. Scénářů je obrovské množství, takže je zde jasný potenciál k opětovnému hraní. Vítězové budou odhaleni během WWDC23.

Kategorie a v nich nominované aplikace a hry na Apple Design Award 

Inclusivity 

Delight and Fun 

Interaction 

Social Impact 

Visual and Graphics 

Innovation 

 

.