Zavřít reklamu

Filmovou společnost Sony Pictures Entertainment postihl v listopadu velký hackerský útok, který zkompromitoval osobní e-mailovou korespondenci, pracovní verze několika snímků a další interní informace a data. Tento útok zásadně změnil fungování společnosti; návrat zažívají starší a v tuto chvíli bezpečnější technologie a postupy. O nezvyklém návratu faxu, starých tiskáren a osobní komunikace podala svědectví jedna ze zaměstnankyň. Její příběh přinesl server TechCrunch.

„Zasekli jsme se tu v roce 1992,“ říká pod zárukou anonymity pracovnice Sony Pictures Entertainment. Celá kancelář se podle jejích slov vrátila svým fungováním o řadu let zpátky. Z bezpečnostních důvodů byla vyřazena většina počítačů a elektronická komunikace se prakticky nedá používat. „E-maily skoro nefungují a nemáme hlasové schránky,“ říká pro TechCrunch. „Lidé tu ze skladů vytahovali staré tiskárny, někteří posílají faxy. Je to šílené.“

Kanceláře Sony Pictures údajně přišly o většinu počítačů, některým zaměstnancům zbyl jen jeden či dva na celé oddělení. Štěstí ale měli ti, kteří používají Macy. Na ty se podle slov anonymní zaměstnankyně omezení nevztahovala, stejně jako na mobilí zařízení od Applu. „Většina práce tu teď probíhá na iPadech a iPhonech,“ říká. I u těchto zařízení však určité restrikce platí, například jde o nemožnost posílat skrze nouzový e-mailový systém přílohy. „V určitém ohledu žijeme v kanceláři z doby před deseti lety,“ uzavírá zaměstnankyně svou výpověď.

[youtube id=“DkJA1rb8Nxo“ width=“600″ height=“350″]

Všechna tato omezení jsou výsledkem hackerského útoku, ke kterému došlo 24. listopadu tohoto roku. Podle amerických úřadů za útokem stojí severokorejští hackeři, a to kvůli nedávno dokončenému filmu The Interview. Snímek se zabývá dvojicí novinářů, kteří se vydají natočit rozhovor s vůdcem totalitní Koreje Kim Čong-unem. Ten v komedii pochopitelně nevyšel v nejlepším světle, což mohlo severokorejským špičkám vadit. Z důvodu bezpečnostních rizik pak většina amerických kin odmítla film promítat a jeho uvedení teď není jisté. Proslýchá se o vydání online, to by však přineslo výrazně nižší výnosy, než tradiční premiéra v kinech.

Zdroj: TechCrunch
.