Zavřít reklamu

V dnešním díle našeho seriálu o historii technologií se sice nebudeme věnovat výpočetní technice jako takové, připomeneme si ale období, které je pro tento průmysl důležité. Ještě před tím, než lidé začali po kapsách nosit drobounké hudební přehrávače s hudbou staženou z internetu, kralovaly na tomto poli walkmany. Jedním z nejznámějších je ten, který vydala společnost Sony – a právě na historii walkmanů se podíváme v dnešním článku.

Ještě dříve, než Apple díky svému iPodu přenesl tisícovky skladeb do kapes uživatelů, se lidé pokoušeli brát si svou oblíbenou hudbu s sebou. Většina z nás má fenomén walkmanů spojený spíše s devadesátými lety, první “kapesní” kazetový přehrávač od společnosti Sony ale spatřil světlo světa již v červenci roku 1979 – model nesl název TPS-L2 a prodával se za 150 dolarů. Traduje se, že u zrodu walkmanu stál spoluzakladatel společnosti Sony Masaru Ibuka, který si přál, aby mohl svou oblíbenou operu poslouchat i na cestách. Nelehkým úkolem pověřil designéra Norio Ohgu, který nejprve pro tyto účely navrhl přenosný kazetový rekordér s názvem Pressman. Za původního vynálezce walkmanu je nyní považován Andreas Pavel, který se v osmdesátých letech soudil se společností Sony – a uspěl.

První měsíce walkmanu od Sony byly spíše nejisté, postupem času se ale z přehrávače stal jeden z nejpopulárnějších produktů, který šel s dobou – do portfolia společnosti Sony v budoucnu postupně přibyl CD přehrávač, přehrávač Mini-Disců a další. Světlo světa dokonce spatřila i produktová řada mobilních telefonů Sony Ericsson Walkman. Firma prodala doslova stovky milionů kusů svých přehrávačů, z toho 200 milionů tvořily “kazetové” walkmany. O jejich popularitě svědčí mimo jiné také fakt, že je firma uložila k ledu až v roce 2010.

  • Na všechny walkmany se můžete podívat na stránkách společnosti Sony.

Zdroje: The Verge, Time, Sony

Diskuze k článku

    Super. Zavzpomínal jsem na mládí. Teda ne až takový. Pár kousků jsem vlastnil. Ten sportovní walkman, první MD, pak ten mp3 na MS karty. Discmany jsem teda měl iRiver.

    Dobrý den, děkuji za reakci. Od iRiver jsem měla MP3 přehrávač, respektive discman, který přehrával hudbu v mp3 formátu vypálenou na CD. iRiver má také vcelku zajímavou historii, budeme se jí věnovat v některém z další dílů seriálu.

celý text

Čtěte více