Zavřít reklamu

Operační systém macOS se vyznačuje mimo jiné poměrně snadným a intuitivním ovládáním, což platí také pro nativní Finder a práci se soubory a složkami. Kromě základního používání zde ale. můžete využít také různé triky, díky kterým pro vás bude práce se soubory a složkami na Macu rychlejší a efektivnější. Pojďme si představit pět z nich.

Hromadné přejmenování

Při práci na Macu se někdy může snadno stát, že budete potřebovat přejmenovat více položek najednou ve stylu „Shodný název + číslo“. Manuální přejmenovávání každé položky zvlášť je ale samozřejmě zbytečně zdlouhavé a komplikované. Namísto toho nejprve všechny položky označte a klikněte na ně pravým tlačítkem myši. V menu, které se vám zobrazí, následně stačí jen zvolit Přejmenovat, a poté v následujícím okně zadejte veškeré potřebné parametry.

Zamknutí složek

Pokud s vaším Macem pracuje více lidí a vy máte strach, že by někdo mohl omylem smazat některou z vašich složek nebo důležitý soubor, můžete si tyto položky uzamknout. Do uzamčené složky také není možné bez zadání admin hesla přidávat nové položky. Vyberte požadovanou složku a klikněte na ni pravým tlačítkem myši. Zvolte Informace a poté stačí jen v okně s informacemi zaškrtnout položku Zamčeno.

Skrytí přípon souborů

Finder na Macu nabízí různé varianty zobrazení položek, a kromě jiného vám také umožňuje skrýt nebo naopak zobrazit přípony jednotlivých souborů. Pro správu zobrazení přípon souborů spusťte Finder a v panelu nástrojů v horní části obrazovky vašeho Macu klikněte na Finder -> Předvolby -> Pokročilé, a zaškrtněte položku Zobrazit přípony souborů.

Sady na ploše

Pokud máte ve zvyku umisťovat soubory a složky také na plochu vašeho Macu, může se po určité době snadno stát, že plochu zahltíte a přestanete se v zobrazeném obsahu orientovat. V takových případech by se vám mohla hodit možnost vytvoření takzvaných sad na ploše, díky kterým se položky přehledně automaticky seskupí podle typu. Pro aktivaci funkce Sady klikněte na plochu pravým tlačítkem myši a v menu, které se vám zobrazí, klikněte na Používat sady.

Zobrazení skrytých souborů přes Terminál

Ve Finderu se samozřejmě kromě běžně viditelných souborů nachází i položky, které jsou ve výchozím nastavení skryté, tudíž je na první pohled běžně neuvidíte. Pokud chcete zobrazit tyto skryté soubory, pomůže vám Terminál. Nejprve spusťte Terminál a poté do příkazové řádky zadejte příkaz defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles TRUE. Stiskněte Enter, zadejte killall Finder a opět stiskněte Enter. Ve Finderu se následně zobrazí i skryté soubory.

.