Zavřít reklamu

Nedávno zveřejněný zápis z FCC prozradil některé detaily o brýlích pro rozšířenou realitu z dílny společnosti Facebook. V tomto případě se ale nejedná o brýle, které by měly být určené běžným spotřebitelům. Zařízení, které nese kódové označení Gemini, má sloužit pro výzkumné účely zaměstnanců Facebooku.

Zápis z FCC prozrazuje detaily o AR brýlích od Facebooku

Do databáze Federální komunikační komise (FCC) byl tento týden přidán manuál k experimentálním brýlím Project Aria AR z dílny společnosti Facebook. Podle dostupných zpráv to vypadá, že brýle zatím ponesou kódové označení Gemini. Společnost Facebook o svém projektu Aria oficiálně informovala v září loňského roku. Gemini působí v některých směrech jako kterékoliv jiné brýle, a je možné k nim dokonce v případě potřeby přidat také korekční čočky. Nožičky těchto brýlí se ale na rozdíl od těch standardních nedají klasicky složit, a zařízení nelze používat ve spojení s náhlavní soupravou pro virtuální realitu. Brýle Gemini od Facebooku jsou dále podle dostupných informací opatřené senzorem přiblížení, osazené čipem z dílny společnosti Qualcomm, a podle všeho jsou také vybavené stejnými senzory kamer jako VR brýle Oculus Quest 2. K nabíjení těchto brýlí dochází za pomoci speciálního magnetického konektoru, který může rovněž sloužit pro účely přenosu dat.

Brýle Gemini je možné spárovat také s příslušnou aplikací pro smartphony, jejímž prostřednictvím bude docházet k nahrávání dat, kontrole stavu připojení nebo kontrole úrovně nabití baterie brýlí. Společnost Facebook na svém webu věnovaném projektu Aria uvádí, že brýle nemají být komerčním produktem, a nejedná se ani o prototyp zařízení, které by se kdykoliv v budoucnosti mělo dostat na pulty obchodů či mezi veřejnost. Vypadá to, že brýle Gemini mají být určené pouze pro úzkou skupinu zaměstnanců společnosti Facebook, kterým budou s největší pravděpodobností sloužit ke sběru dat v prostředí kampusu firmy i na veřejnosti. Facebook zároveň uvádí, že veškerá nashromážděná data budou anonymizována. Facebook má ale podle dostupných zpráv v plánu vydat ještě jedny chytré brýle. Ty údajně vyvíjí ve spolupráci se značkou Ray-Ban, a v tomto případě by se již mělo jednat o produkt, který bude určen běžným spotřebitelům.

Instagram bude měnit své výsledky vyhledávání

Provozovatelé sociální sítě Instagram mají v dohledné době v plánu zahrnovat do výsledků vyhledávání přednostně fotografie a videa. Tento týden to oznámil šéf Instagramu Adam Mosseri. Výsledky vyhledávání by tak mohly mít podobu mřížky, obsahující fotografie a videa, která by algoritmus na základě klíčového slova vygeneroval spolu s výsledky pro jednotlivé účty či hashtagy. Mosseri v souvislosti s plánovanou změnou výsledků vyhledávání uvedl, že má tato novinka sloužit coby vylepšení na podporu inspirace a objevování nového obsahu.

Nový systém vyhledávání by měl také uživatelům Instagramu nabídnout mnohem relevantnější výsledky, které budou souviset také s aktivitou daného uživatele na Instagramu a dalšími podmínkami. Vylepšení se dočká také systém našeptávání klíčových slov v průběhu vyhledávání. Provozovatelé Instagramu se zároveň podle svých vlastních slov snaží o to, aby docházelo k ještě pečlivějšímu a účinnějšímu filtrování sexuálně explicitních fotografií a videa a dalšího obsahu, který bude v rozporu s podmínkami využívání sociální sítě Instagram.

.