Zavřít reklamu

Není to poprvé, kdy slyšíme o chytrých brýlích od Facebooku. Nyní však dostávají další obrysy a také termín uvedení. Sociální síť má totiž v plánu oprostit se od smartphonů.

Facebook dlouhodobě tíží závislost na hardware třetích stran. Nejvíce mu vadí smartphony, které má v případě iPhonu pod kontrolou Apple a u Androidu Google. Rád by tak výrobce zařízení a operačních systémů zcela obešel a hrál si na svém písečku podle svých pravidel.

K tomu mu mají dopomoci speciální chytré brýle. Poprvé jsme o nich mohli slyšet už v roce 2016, kdy o nich mluvil samotný Mark Zuckerberg. Pak to ale vypadalo, že velkolepé plány firmy ustrnuly. Nyní se však vrací.

Chytré brýle od Facebooku

Zdroje CNBC zjistily, že Facebook práci na svých brýlích nejen neukončil, ale naopak posílil. První prototypy jsou už testovány a společnost hodlá přinést hotový produkt na trh v letech 2023 až 2025.

Největší překážkou ve vývoji je momentálně miniaturizace nezbytných komponent. Pokud mají brýle opravdu plně nahradit smartphony, budou potřebovat mnoho klíčových komponent. Ať už jde o modem, Wi-Fi či Bluetooth, ale také nezbytný procesor anebo baterii.

Apple, Google, Microsoft i Facebook chtějí své chytré brýle

Brýle vyvíjí dceřiná firma Facebook Reality Labs se sídlem v Redmondu. Tam mimochodem sídlí také Microsoft.

A ten rozhodně nechce zůstat opodál. Usilovně pracuje na svých HoloLens. Ty by měly být rovněž samostatnými zařízeními bez nutnosti párování se smartphonem. Podobné snahy má také firma Magic Leap One.

Zdá se, že Apple se svými brýlemi bude mít záhy velkou konkurenci. První vlaštovkou byl však Google, který na svých Google Glass pracoval nejméně od roku 2012 a v dnešní době už má i druhou generaci. Ta ale není určena na rozdíl od produktů Facebooku a Applu pro běžného uživatele.

Zdá se, že technologičtí giganti pomalu a jistě přechází z nasyceného trhu smartphonů na nové pole v podobě chytrých brýlí.

Zdroj: 9to5Google

.