Zavřít reklamu

V iOS 15.4 beta 1 začíná Apple testovat možnost používat Face ID při nošení roušky či respirátoru, to však bez nutnosti mít u sebe Apple Watch. Jedná se tak o poměrně důležitý krok v používání iPhonů na veřejnosti v době koronavirové pandemie. Není to ale bezpečností problém? 

„Face ID je nejpřesnější, když je nastaveno pouze na rozpoznávání celého obličeje. Chcete-li používat Face ID, když máte na obličeji masku (v češtině se bude pravděpodobně jednat o roušku/respirátor), dokáže iPhone rozpoznat jedinečné rysy kolem očí a ověřit je.“ Tak zní oficiální popis u této nové funkce, která se objevila v první betě systému iOS 15.4. Během nastavování funkce přitom nemusíte mít své dýchací cesty nijak zakryté. Zařízení se však při skenu více soustředí právě na oblast kolem očí.

Tato nová možnost se nachází v Nastavení a nabídce Face ID a kód, tedy tam, kde se Face ID určuje už nyní. Nově zde ale bude přítomna nabídka „Použít Face ID s respirátorem/rouškou“. Přestože je Apple s touto funkcí nejméně dva roky pozadu od doby, kdy už bychom ji začali pravidelně využívat, pořád je to poměrně pokrok, protože mnoho uživatelů iPhonu nemá hodinky Apple Watch, které vám iPhone odemknou, i když máte ochranu dýchacích cest nasazenou. Navíc toto řešení také nepatří k nejbezpečnějším.

S brýlemi je ověření přesnější 

Face ID ale dostává ještě jedno vylepšení, a to se týká brýlí. „Používání Face ID při nošení roušky/respirátoru funguje nejlépe, když je nastaveno tak, aby rozpoznalo i brýle, které pravidelně nosíte, “ popisuje funkce. Nepodporuje sice sluneční brýle, ale pokud nosíte ty dioptrické, bude s nimi ověření paradoxně přesnější než bez nich.

ios-15.4-glasses

Možná si vzpomenete, že když Apple uvedl iPhone X, zmínil, že některé sluneční brýle nebudou s Face ID fungovat v závislosti na jejich čočkách (zejména těch polarizačních). Vzhledem k tomu, že nastavení rozpoznávání obličeje s rouškou či respirátorem vyžaduje, aby systém TrueDepth kamery analyzoval pouze oblast očí, nedávalo by smysl, kdyby byla tato část zakryta slunečními brýlemi. Dioptrické brýle jsou ale v pořádku, a ještě k tomu ku prospěchu věci.

Bezpečí chce svůj výkon 

Jak to tak ale vypadá, tato funkce nebude pro každého. Skenování unikátních rysů tváře v oblasti očí bude zjevně náročnější proces, který potřebuje jistý výkon zařízení, proto bude tato funkce dostupná jen od iPhonů 12 výš. Tyto nároky by pak mohly souviset s bezpečností, kdy u nejnovějších generací iPhonů dokáže Apple zajistit bezpečnost samotné funkce, aniž by hrozilo prolomení systému jinou osobou, protože imitovat oči je přece jen jednoduší než imitovat celou tvář. Anebo chce jen Apple donutit uživatele k upgradu zařízení, i to je jistě možná varianta.

Magazín 9to5mac už provedl první testy funkce a zmiňuje, že odemykání iPhonu se zakrytými dýchacími cestami tváře je stejně konzistentní a rychlé, jako je tomu při běžném ověřování uživatele skrze „klasické“ Face ID. Tuto novinku navíc můžete kdykoli vypnout a zapnout, aniž byste museli provádět nový sken. Vzhledem k tomu, že vyšla teprve první beta a společnost na systému iOS 15.4 stále pracuje, bude ještě nějakou dobu trvat, než budeme moci této funkce využít všichni. Oproti poněkud nudné aktualizaci na iOS 15.3 bez větších novinek však bude tato o poznání více očekávána.

.