Zavřít reklamu

V dnešním souhrnu dne se budeme výjimečně věnovat jen jedné události, jedná se ale o poměrně pozoruhodnou novinku. Po včerejším teaseru vydaly společnosti Facebook a Ray-Ban brýle s názvem Ray-Ban Stories, které vzešly ze vzájemného partnerství. Nejedná se o brýle pro rozšířenou realitu, ale o nositelné zařízení, které disponuje schopností pořizování fotografií a nahrávání videí.

Zahájení prodeje brýlí od Facebooku a Ray-Banu

V našem včerejším souhrnu dne jsme vás mimo jiné informovali také o tom, že společnosti Facebook a Ray-Ban začínají uživatele tajuplným způsobem lákat na brýle, které mají vzejít z jejich vzájemné spolupráce. Zmíněné brýle se dnes opravdu začaly prodávat. Jejich cena činí 299 dolarů, a nesou název Ray-Ban Stories. K sehnání by měly být na místech, kde se běžně prodávají brýle značky Ray-Ban. Brýle Ray-Ban Stories jsou opatřené dvěma předními kamerami, které slouží k pořizování videí a fotografií. Brýle se synchronizují s aplikaci Facebook View, ve které mohou uživatelé provádět úpravy videí a fotografií, případně je sdílet s ostatními. Záběry z brýlí Ray-Ban Stories lze ale také upravovat i v jiných aplikacích. Na brýlích se dále nachází fyzické tlačítko, s jehož pomocí je možné zahájit nahrávání. K ovládání lze ale také použít příkaz „Hey Facebook, take a video“.

Svým designem se Ray-Ban stories na první pohled příliš neliší od klasických brýlí. Kromě zmíněného tlačítka pro nahrávání jsou také na stranách opatřené reproduktory, které mohou prostřednictvím Bluetooth připojení přehrávat zvuk ze spárovaného smartphonu. Lze je ale využít také k přijetí hovoru nebo poslechu podcastu, aniž by uživatel musel z kapsy, tašky či batohu vytahovat svůj mobilní telefon. Na straně brýli se také nachází dotyková plocha pro ovládání hlasitosti a přehrávání.

Brýle Ray-Ban Stories jsou prvním produktem, který vzešel z několikaletého partnerství společností Facebook a Ray-Ban, respektive mateřského konglomerátu EssilorLuxottica. Vzájemná spolupráce se začala rodit zhruba před dvěma lety, kdy šéf Luxotticy Rocco Basilico napsal Marku Zuckerbergovi zprávu, ve které navrhoval schůzku a diskuzi ohledně spolupráce na chytrých brýlích. Příchod Ray-Ban Stories byl některými přijat s nadšením, jiní ale projevují spíše skepsi. Nemají důvěru v bezpečnost brýlí, a obávají se, že by brýle mohly posloužit k narušení soukromí jiných osob. Ozývají se také ti, kterým takovýto princip brýlí v zásadě nevadí, mají ale problém používat kamery a mikrofony, vyrobené společností Facebook. Novináři, kteří již měli možnost si brýle Ray-Ban Stories vyzkoušet v praxi, si většinou chválí jejich lehkost, snadnost použití, ale také kvalitu pořízených záběrů.

.