Zavřít reklamu

Často se stává, že přestože je nějaký produkt či služba průkopníkem svého druhu, nemusí se nutně stát tím nejznámějším nebo nejúspěšnějším. Poslední dobou to vypadá, že možná tento osud stihne také audio chatovací platformu Clubhouse, které roste konkurence na mnoha frontách. Vlastní aplikaci tohoto typu připravuje také Facebook, který ale nehodlá skončit jen u tohoto projektu. Co všechno ještě chystá, to se dozvíte v našem ranním souhrnu uplynulého dne. Kromě plánů Facebooku v něm bude řeč také o aplikaci, která by mohla pomoci s léčbou následků koronavirové infekce.

Velkolepé plány Facebooku

Společnost Facebook spustila v průběhu tohoto měsíce zkušební provoz vlastní audio chatové platformy, která má konkurovat Clubhousu. Tím ale její plány do budoucna zdaleka nekončí. Zuckerbergova firma má dále v plánu spustit čistě audio verzi své videokonferenční platformy s názvem Rooms, kterou představila v průběhu loňského roku, a kromě toho se hodlá také vydat do vod podcastového vysílání. V plánu je také vývoj funkce, která uživatelům sociální sítě Facebook umožní nahrávat stručné hlasové zprávy a přidávat je ke svým facebookovým statusům. Zmíněná podcastová služba Facebooku by měla být svým způsobem napojená na hudební streamovací službu Spotify, zatím ale není jisté, jakým konkrétním způsobem by měla vlastně fungovat.

clubhouse
Zdroj: neilpatel.com

Jisté není ani to, kdy a v jakém pořadí Facebook představí tyto nové služby, dá se ale předpokládat, že by možná mohl všechny novinky stihnout ještě v průběhu tohoto roku. Audio chatovací platforma Clubhouse si zpočátku získala velkou pozornost ze strany uživatelů, zájem o ni ale částečně opadl poté, co se stále ještě neobjevila verze aplikace pro Android. Tohoto zpoždění využily některé jiné společnosti, jako třeba Twitter nebo LinkedIn, a začaly s vývojem vlastních platforem tohoto typu. Tvůrci Clubhousu slibují, že se jejich aplikace dočkají i majitelé smartphonů s operačním systémem Android, není ale přesně jasné, kdy by to mělo být.

Vývoj aplikace pro následky COVIDu

Tým odborníků v současné chvíli pracuje na testování speciální hry, která by měla pomoci lidem, jenž se po vyléčení z onemocnění COVID-19 musí potýkat s nepříjemnými následky, postihujícími jejich myšlení a kognitivní schopnosti. Spousta pacientů, kteří prodělali COVID, si i po vyléčení stěžuje na následky – například obtížné soustředění, “mlha na mozku” a stavy zmatení. Tyto příznaky jsou velmi obtěžující a často trvají celé měsíce. Faith Gunning, neuropsycholožka z Well Cornell Medicine v New Yorku, zastává názor, že videohra s názvem EndeavorRX by mohla lidem pomoci s překonáním alespoň některých z těchto příznaků.

Registrace na očkování proti koronaviru
Zdroj: Unsplash

Za vývojem hry stojí studio Akili Interactive, které již v minulosti vydalo specializovanou hru “na předpis” – ta byla určena dětem od 8 do 12 let s ADHD. Faith Gunning zahájila studii, v jejímž rámci chce otestovat, zda mohou hry tohoto typu pomoci také pacientům, trpícím zmíněnými následky koronavirové infekce. Na výsledky zmíněné studie si nicméně budeme muset ještě nějakou dobu počkat a není zatím jasné ani to, ve kterých regionech by hra mohla být dostupná. Takzvané „aplikace na předpis“ nejsou v poslední době nijak ojedinělé. Může se jednat například o nástroje, které mají uživatelům pomoci se sebediagnostikou, nebo třeba aplikace, jejímž prostřednictvím pacienti odesílají potřebná zdravotní data svým ošetřujícím lékařům. Existují ale také aplikace, které – podobně jako zmíněná EndeavorRX – pomáhají pacientům s jejich obtížemi, ať už se jedná o psychické, neurologické nebo jiné potíže.

 

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více