Zavřít reklamu

Týden uběhl jako voda a ani tentokrát jsme při něm nebyli ochuzeni o nejrůznější spekulace, odhady a předpovědi. Kupodivu se netýkaly jen téměř všudypřítomného koronaviru, ale souvisely například s budoucností technologie CarPlay, budoucí podobou příštích iPhonů nebo letošní WWDC.

CarPlay a chytré sedačky

Apple to se svou snahou částečně proniknout i do vod automobilového průmyslu myslí zjevně vážně. Nejnovější patent, který si firma nechala zaregistrovat, popisuje systém automatického tvarování autosedačky s cílem zajistit řidiči při jízdě co největší pohodlí. Sedačkami tohoto typu by v budoucnu teoreticky mohl být vybaven autonomní vůz od Applu a zajišťovat tak řidiči i cestujícím nejenom náležité pohodlí, ale také bezpečí. V patentu navíc stojí, že technologii lze aplikovat i na kancelářská křesla. Autosedačky by měly být podle tohoto patentu rozděleny do několika sekcí, čímž chce Apple předejít předčasnému opotřebení a “únavě” materiálu. Sedačky pak budou vybaveny malými motory a procesory pro co nejlepší přizpůsobení.

Budoucnost WWDC

Koronavirus hýbe i nadále světem – a to i světem technologií. Kvůli epidemii COVID-19 byl například zrušen Světový mobilní kongres v Barceloně, a spolu s tím, jak se nákaza dále šíří, dochází k rušení dalších naplánovaných akcí – společnost Facebook se například rozhodla zrušit vývojářskou konferenci F8, která byla naplánovaná na letošní květen. Otazník se tím pádem vznáší také nad letošní WWDC. Moderní technologie naštěstí umožňují uspořádat tuto každoroční vývojářskou konferenci v alternativní podobě, například formou živého přenosu pro všechny účastníky.

iPhone bez výřezu?

Pokud se podíváte na koncepty budoucích iPhonů, můžete zejména u těch nejnovějších pozorovat trend, podle kterého by příští generace smartphonů od Applu mohly mít víceméně podobu jednotného kusu skla. Spekuluje se o odstranění výřezu, fyzických tlačítek i veškerých rámečků kolem displeje. Spolu s tím ale vyvstává otázka, jakým způsobem si Apple poradí s ovládáním nebo přední kamerou smartphonu. Někteří výrobci už přišli s fotoaparáty, zabudovanými pod sklem displeje – příkladem může být například Apex 2020. S fotoaparáty, umístěnými pod displeji, je ale podle všeho spojen kompromis ohledně kvality a funkcí. Pro Apple bývá typické, že často nepřichází s určitým řešením jako první – když už ale takové řešení představí, bývá již zbaveno “dětských nemocí”, se kterými se musela potýkat konkurence. Podle odborníků se tedy v budoucnu určitě dočkáme iPhonů bez výřezu, dojde k tomu ale teprve tehdy, kdy si Apple bude jistý absencí jakýchkoliv kompromisů.

Smart Keyboard s vestavěným trackpadem

Server The Information přinesl tento týden zprávu, podle které by společnost Apple mohla letos vydat klávesnici k iPadu s vestavěným trackpadem. Podle této zprávy dokonce již v současné chvíli probíhají přípravy na masovou výrobu této klávesnice. The Information uvádí, že vydání klávesnice k iPadu s vestavěným trackpadem je ze strany Applu dalším krokem k tomu, aby uživatelé začali tablet vnímat jako prakticky plnohodnotnou alternativu ke klasickému laptopu.

iPhone bez Lightning portu?

Kód betaverze operačního systému iOS 13.4 napovídá, že by firma Apple mohla pro své iPhony vyvíjet funkci, díky které bude možné provést obnovení iPhonu formou “over the air”, tedy zcela bez nutnosti připojit jej kabelem k počítači. V kódu byly objeveny odkazy na možnost s názvem “OS Recovery”, která by se mohla vztahovat nejenom na iPhony, ale také na iPady, Apple Watch nebo chytré reproduktory HomePod.

iOS 13.4 bezdratova obnova zarizeni
Foto: 9to5mac

iPhone 12 a koronavirus

Vedoucí pracovníci a inženýři Applu zpravidla touto dobou navštěvují Čínu, kde obvykle probíhá zahájení výroby nových iPhonů. Letos ale do těchto příprav zasáhla epidemie COVID-19, a to hned v několika směrech. Kvůli epidemii byl dočasně zastaven provoz v řadě firem, závodů a továren. Svůj vliv na zahájení příslušných prací mají i cestovní omezení, spojená s epidemií – kvůli těmto omezením nemohlo dojít k návštěvě čínských provozoven zástupci cupertinské společnosti. Mohlo by tak dojít k oddálení nejen výroby, ale také představení iPhonu 12. Podle některých odborníků má Apple nicméně stále ještě relativně dobrou šanci vše stihnout.

Mac s ARM procesorem

Pokud se potvrdí dosavadní odhady nejrůznějších analytiků, bude příští rok pro společnost Apple opravdu zajímavým. Známý odborník Ming-Chi Kuo se například nechal minulý týden slyšet, že bychom se v první polovině příštího roku mohli dočkat prvního Macu s ARM procesorem, navrženým přímo společností Apple. Díky tomuto kroku by už Apple nemusel plně spoléhat na výrobní cyklus společnosti Intel. Pokud vás tematika ARM procesorů zajímá, můžete si přečíst tento článek.

arm-procesor-architektura

Zdroje: Apple Insider, 9to5Mac [1, 2, 3], MacRumors [1, 2, 3]

.