Zavřít reklamu

Apple dbá na soukromí a bezpečnost svých uživatelů. To ostatně není žádným tajemstvím, protože to dokazuje prakticky každým rokem, kdy do svých operačních systémů implementuje nové funkce související s tímto oborem. Letošní rok v tomto není výjimkou. Při příležitosti konference WWDC21 totiž došlo k odhalení řady dalších novinek, díky kterým budeme mít soukromí ještě více pod kontrolou.

Mail Privacy Protection

První vylepšení přichází do nativní aplikace Mail. Funkce zvaná Mail Privacy Protection totiž dokáže zablokovat takzvané neviditelné pixely, které se nacházejí v e-mailech a slouží k jedinému účelu – ke sběru dat o příjemci. Díky novince tak odesílatel nebude moci zjistit, zdali a kdy jste e-mail otevřeli, a zároveň se postará o skrytí vaší IP adresy. Tímto skrytím si nebude moci odesílatel schopen propojit váš profil s vaší další on-line aktivitou, případně nedokáže adresu využít k vaší lokalizaci.

iOS 15 iPadOS 15 novinky

Intelligent Tracking Prevention

Funkce Intelligent Tracking Prevention již delší dobu pomáhá hlídat soukromí jablíčkářů v prohlížeči Safari. Konkrétně dokáže zamezit takzvaným trackerům, aby sledovaly váš pohyb. K tomu využívá strojového učení, díky čemuž je možné si danou internetovou stránku prohlížet normálním způsobem, aniž by blokování trackerů narušovalo zobrazování obsahu. Nyní Apple tuto funkci posouvá o krok dál. Nově totiž bude Intelligent Tracking Prevention zároveň blokovat i přístup k IP adrese uživatele. Tímto způsobem opět nebude možné samotnou adresu využít jakožto unikátní identifikátor pro sledování vašich kroků na internetu.

Podívejte se na všechny novinky související se soukromím v praxi:

App Privacy Report

Nová sekce v Nastavení, konkrétně tedy v kartě Soukromí, ponese název App Privacy Report a dokáže vám poskytnout řadu zajímavých informací. Zde si totiž budete moci prohlédnout, jak vaše aplikace nakládají se soukromím. V praxi to tedy bude fungovat poměrně jednoduše. Přejdete do této nové sekce, najedete na vybranou aplikaci a ihned uvidíte, jak nakládá s vašimi daty, zdali využívá například kameru, polohové služby, mikrofon a ostatní. Přístup ke službám aplikacím udělujete většinou při prvním spuštění. Nyní si tak budete moci prohlédnout, zdali a jak váš souhlas využívají.

iCloud+

Aby se soukromí dočkalo co možná největšího zabezpečení, je samozřejmě nutné posílit přímo iCloud. Toho si je Apple plně vědom, a přesně proto dnes představil i novinku v podobě iCloud+. Ta kombinuje klasické cloudové úložiště s funkcemi podporující soukromí, díky čemuž je možné například procházet web v podstatně zabezpečenější podobě. Přesně proto přichází další novinka s názvem Private Relay, která zajišťuje, že při procházení internetu prostřednictvím Safari je veškerá odchozí komunikace šifrovaná. Díky tomu nemůže nikde docházet k odposlechu, tudíž o všem víte pouze vy a cílová stránka.

iCloud FB

Veškeré požadavky odeslány přímo uživatelem jsou pak navíc odeslány dvěma cestami. První z nich vám přidělí anonymní IP adresu na základě vaší přibližné polohy, zatímco druhá se postará o dešifrování cílové adresy a následné přesměrování. Takovéto oddělení dvou nutných informací chrání soukromí uživatele tak, že prakticky nikdo následně nedokáže určit, kdo vlastně webovou stránku navštívil.

Rozšíření funkcionality se pak dočkala i funkce Sign in with Apple, která jde ruku v ruce s novinkou Hide My Email. Ta nově zamířila přímo do Safari a je možné ji využít tak, že prakticky s nikým nemusíte sdílet váš skutečný e-mail. Nezapomnělo se pak ani na HomeKit Secure Video. iCloud+ si nově poradí s více kamerami v rámci domácnosti, přičemž vždy nabídne koncové (end-to-end) šifrování, přičemž velikost samotných záznamů se klasicky nepočítá do předplaceného tarifu.

.