Zavřít reklamu

Před několika dny jsme psali o zásadní změně, která do značné míry ovlivní budoucí iPhony a iPady. Apple se po letitých tahanicích (překvapivě) dohodl se společností Qualcomm na urovnání soudních sporů a budoucí spolupráci. Jak nyní postupně vychází na světlo, tento krok Apple vyjde velmi draho.

Přišlo to jak z čistého nebe, i když jde ve finále asi o nejlepší krok, který mohla společnost Apple provést. Udobřila se s technologickým gigantem Qualcomm, který bude následujících šest let dodávat datové modemy pro mobilní produkty Applu. Po problémech s Intelem se tak zdá, že by mohlo být vše vyřešeno. Nyní se však ukazuje, za jakou cenu.

Podle odhadů americké CNBC Network se Apple s Qualcommem dohodl na doplacení licenčních poplatků ve výši zhruba pěti až šesti miliard amerických dolarů. To je za věci minulé, od zahájení prodeje příštích zařízení, která v sobě budou opět mít datové modemy od Qualcommu, bude společnost inkasovat dalších 8 až 9 dolarů za každý prodaný kus zařízení. I v tomto případě tak půjde o stovky milionů dolarů.

Pokud se podíváme zpět do doby, kdy Apple modemy od Qualcommu využíval, tehdy společnost z Cupertina platila zhruba 7,5 USD za prodaný produkt. Vzhledem k současné atmosféře se Applu nepodařilo vyjednat stejné podmínky, jako měl předtím. To je ale pochopitelné, neboť je Apple tak trochu přitlačen ke zdi a nic moc jiného společnosti nezbývalo. To si v Qualcommu zcela jistě uvědomují, což logicky posílilo jejich pozici při vyjednávání.

První produkty podporující 5G sítě by měl Apple uvést na trh příští rok. V případě, že by společnost zachovala spolupráci s Intelem, nasazení podpory pro 5G sítě by se minimálně o rok opozdilo a Apple by tak byl vůči konkurentům v nevýhodě. Právě to je nejspíše tím nejzásadnějším důvodem, proč se Apple rozhodl narovnat vztahy s Qualcommem, i když to bude velmi drahé.

qualcomm

Zdroj: Macrumors

.