Zavřít reklamu

V noci na dnešek se událo několik zásadních věcí, které do velké míry ovlivní podobu iPadů a iPhonů na několik následujících let. Minulý týden ještě nepředstavitelné se stalo realitou, a to hned na dvou frontách. Apple se dokázal mimosoudně dohodnout se společností Qualcomm, se kterou se už několik měsíců soudí. Následkem této dohody pak společnost Intel oznámila, že opouští od dalšího vývoje mobilních 5G modemů. Jak tyto události zapadají do sebe?

Pokud dění kolem Applu sledujete déle, pravděpodobně jste zaregistrovali obrovskou rozepři mezi Applem a Qualcommem. Apple dlouhá léta využívat datové modemy od Qualcommu, ten však společnost zažaloval z porušování některých patentových dohod, na to Apple reagoval jinými žalobami a vše se tak táhlo sem a tam. O sporu jsme psali mnohokrát, například zde. Díky narušení dobrých vztahů s Qualcommem musel Apple najít jiného dodavatele datových čipů a od loňského roku to byl Intel.

S Intelem se však pojilo relativně mnoho problémů neboť se ukázalo, že jejich síťové modemy nejsou tak kvalitní, jako byly ty od Qualcommu. iPhony XS tak trpí horší detekcí signálu a jiných neduhů podobného rázu, na které si uživatelé ve větší míře stěžují. O poznání větším problémem je však situace kolem nadcházející 5G technologie. Právě 5G modemy pro iPhony a iPady měl Applu dodávat také Intel, ale jak se během několika posledních měsíců začalo ukazovat, Intel má s vývojem a výrobou značné problémy. Původní termín dodání 5G modemů se prodloužil a reálně tak hrozilo, že Apple v roce 2020 „5G iPhone“ nepředstaví.

Tento problém se však během noci na dnešek vyřešil. Dle zahraničních zpráv došlo k mimosoudnímu urovnání sporu mezi Applem a Qualcommem (což je velmi překvapivé vzhledem k intenzitě a rozsahu soudních tahanic). Krátce na to zástupci společnost Intel oznámili, že bezodkladně ruší další vývoj mobilních 5G modemů a budou se nadále soustředit jen na počítačový hardware (což tak překvapivé není, vzhledem k potížím, které Intel měl a také vzhledem k tomu, že to byl právě Apple, kdo měl být hlavním odběratelem 5G modemů).

Intel 5G modem JoltJournal

Dohoda mezi Applem a Qualcommem ruší všechny soudní spory, a to i mezi jednotlivými subdodavateli Applu a Qualcommem. Součástí mimosoudního vyrovnání je jak dohoda o uhrazení dohadovaných částek, tak šestiletá licence pro použití technologií Qualcommu. Apple si tedy pojistil datové čipy pro své produkty na několik let dopředu nebo alespoň do doby, kdy firma bude schopná využít vlastní řešení. Ve finále tak z celého konfliktu mohou vyjít všechny strany s pozitivním výhledem. Qualcomm si nakonec udrží velmi dobře platícího zákazníka a gigantického odběratele technologií, Apple nakonec bude mít 5G modemy k dispozici v preferovaném časovém horizontu a Intel se může soustředit na odvětví, kde mu to jde lépe a neztrácet drahocenný čas a prostředky vývojem v riskantním odvětví.

Zdroj: Macrumors [1], [2]

.