Zavřít reklamu

Od mobilního internetového připojení se dosud většinou očekávalo, že bude pomalejší než průměrný Wi-Fi hotspot. Jak ale pozorujeme v posledních letech v naší zemi, situace může být i opačná. Mobilní data mohou být často rychlejší než běžný hotspot. Že je tento předpoklad v některých zemích chybný, potvrdil i nový průzkum společnosti Open Signal, který prověřoval rychlost mobilních dat v 80 zemích světa.

Rychlejší mobilní připojení než Wi-Fi

Open Signal, společnost zaměřující se na mapování bezdrátového připojení, přišla z průzkumem, do něhož zařadila celkem 80 zemí světa. Studie se zaměřila na rozdíly v rychlosti mezi mobilním připojením a průměrným Wi-Fi hotspotem v každé zemi. Vyšlo najevo, že v 33 ze zkoumaných států budete pravděpodobně surfovat rychleji, pokud budete používat mobilní data, než pokud se připojíte k náhodné Wi-Fi. A málokoho překvapí, že mezi těmito státy je i Česká republika.

A631415C-10C4-4E3C-AD4F-DD8FDA6C707A

Nejdůležitější zjištění, které studie přinesla, je možné shrnout do dvou grafů vyobrazených nad tímto odstavcem. Levý graf ukazuje v oranžové barvě rychlost stahování dat v případě mobilního připojení, v modré barvě je znázorněna rychlost stahování v případě průměrné Wi-Fi v dané zemi. Pravý graf onen rozdíl rychlostí řadí a je vidět, že se ČR umístila na špičce po boku Austrálie, Kataru nebo Řecka.

Data zkreslují

Že je Česká republika elitou mezi evropskými státy jak v pokrytí kvalitním signálem, tak rychlostí mobilního připojení, je poměrně známý fakt. A lze si to snadno ověřit návštěvou některého ze sousedních států. V případě Německa jsou problémy se signálem či rychlým připojením především v oblastech mimo velká města, totéž platí v Polsku a například Francie je na tom ještě o mnoho hůře.

Z uvedených informací se tak může zdát, že velmoci jako USA, Japonsko, Jižní Korea nebo Singapur poněkud zaostávají. Avšak tento průzkum je zavádějící, protože se zaměřuje především na rozdíl mezi rychlostmi připojení a dává přednost zemím, ve kterých mobilní připojení vede. V případě České republiky jsou uvedeny rychlosti 18,6 Mbps u Wi-Fi a 28,8 Mbps u mobilního připojení. V grafu tak například nejsou vidět země, které se jako Jižní Korea mohou chlubit ohromnou rychlostí mobilního připojení o 45 Mbps a ještě rychlejší Wi-Fi s 56,3 Mbps.

Studie předpovídá, že s budoucím nástupem 5G sítí je pravděpodobné, že mobilní připojení svou rychlostí překoná Wi-Fi i v dalších zemích. Pro Čechy ze studie vyplývá především to, že co se mobilního internetu týče, není si skutečně na co stěžovat.

iPhone 4G LTE
Témata: , , , ,

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.