Zavřít reklamu

Technologičtí giganti, jak se často známým firmám ze Silicon Valley říká, se stávají stále dominantnějšími a mocnějšími. Společnosti jako Google, Facebook nebo Apple drží ve svých rukou až příliš velkou moc, která se v současné době zdá být až nezlomná. Tvůrce webu Tim Berners-Lee se v podobném smyslu vyjádřil pro agenturu Reuters a prohlásil, že tyto firmy bude kvůli tomu možná jednou nutné oslabit. A nastínil také, za jakých okolností by k tomu mohlo dojít.

„Z digitální revoluce vzešla od 90. let hrstka amerických technologických firem, které nyní mají větší kulturní i ekonomickou sílu než většina suverénních států,“ píše se v úvodu článku o vyjádření zakladatele internetu na Reuters.

Tim Berners-Lee, třiašedesátiletý vědec původem z Londýna, vymyslel během své kariéry ve výzkumném středisku CERN technologii, kterou později nazval World Wide Web. Otec internetu, jak bývá nazýván, je však zároveň známý jako jeden z jeho nejhlasitějších kritiků. Na současné podobě internetu mu vadí především špatné zacházení s osobními daty, s tím související skandály a šíření nenávisti přes sociální sítě. Ve svém nejnovějším vyjádření pro Reuters prohlásil, že velké technologické firmy, bude možná kvůli jejich stále rostoucí síle jednoho dne nutné omezit či dokonce zničit.

„Přirozeně se stává, že skončíte s jednou dominantní firmou v oboru,“ řekl v rozhovoru Tim Berners-Lee, „takže podle historie nemáte jinou možnost než prostě do toho vstoupit a věci rozbít.“

Lee kromě kritiky uvedl i potenciální faktory, které by v budoucnu mohly svět zachránit před situací, kdy by skutečně bylo nutné technologickým gigantům přistřihnout křídla. Podle něho jdou dnešní inovace natolik rychle kupředu, že se časem mohou objevit noví hráči, kteří zavedeným společnostem postupně moc vezmou. Kromě toho se může v dnešním rychle se měnícím světě stát, že se trh zcela změní a zájem se přesune od technologických firem do jiné oblasti.

Pětice Apple, Microsoft, Amazon, Google a Facebook má tržní kapitalizaci o hodnotě 3,7 bilionu dolarů, což je srovnatelné s hrubým domácím produktem celého Německa. Otec internetu před takto obrovskou mocí několika málo firem varuje takto radikálním tvrzením. Nicméně jak by bylo možné jeho představu o narušení technologických firem reálně provést, už zmíněný článek neuvádí.

Tim Berners-Lee | Foto: Simon Dawson/Reuters
Tim Berners-Lee | Foto: Simon Dawson/Reuters
.