Zavřít reklamu

Značkové prodejny firmy Apple působí v naprosté většině případů skvělým dojmem. Mohou se pochlubit minimalistickým, oku lahodícím interiérem, jsou plné lákavých produktů, a většinou zde najdete ochotné a usměvavé zaměstnance, kteří jsou ochotni zákazníkům kdykoliv s čímkoliv pomoc. I Apple Story mají ale svou stinnou stránku, o čemž svědčí nejedna aféra, která je s nimi spojena.

Vánoční stávka

Oficiální fotografie z Apple Storů, na kterých nadšeně pózují zaměstnanci ve firemních tričkách, by mohly budit dojem, že jablečné prodejny jsou zkrátka rájem, ze kterého se snad ani nechce zpátky domů. Události z loňských Vánoc ale nasvědčují spíše tomu, že ani v Apple Storech není vše tak sluníčkové, jak by na první pohled mohlo vypadat. V prosinci loňského roku se v médiích objevila zpráva o tom, že se zhruba pět desítek zaměstnanců rozhodla těsně před Vánoci stávkovat, aby poukázala na neférové podmínky, které panují nejen v prodejnách Applu.K bojkotu vyzývali také zákazníky. Zaměstnanci Apple Storů si poměrně často stěžují na nevhodné chování ze stran nadřízených i zákazníků, na problémy s dovolenou, proplácením přesčasů nebo nedostatek respektu k péči o duševní zdraví.

Štěnice na 5. Avenue

Prostory značkových prodejen firmy Apple jsou typické svým důkladně navrženým interiérovým designem, ikonickým minimalismem a dokonalou čistotou. Ale i u tak prestižní pobočky, jako je vlajková loď Apple Storů na newyorské 5. Avenue, se občas může vloudit chybička. Na jaře roku 2019 se konkrétně jednalo o nespočet malých, pohyblivých chybiček, které měly podobu štěnic. Ty podle svědectví některých zaměstnanců postupně zaplavovaly prostory prodejny po dobu několika týdnů, a zatímco zaměstnanci v panice pečlivě balili své osobní věci, byl do služby povolán speciálně vycvičený bígl, který jako epicentrum štěnic označil dvě ze zaměstnaneckých skříněk.

Osobní prohlídky zaměstnanců

S Apple Story je spojený také spor, který se táhl hned několik let. Zaměstnanci některých poboček se začali čím dál hlasitěji ozývat poté, co jim vedení začalo nařizovat povinné a velmi důkladné prohlídky osobních věcí včetně tašek, peněženek, nebo třeba batohů. V roce 2013 se dokonce zaměstnanci rozhodli vést s firmou ohledně osobních prohlídek soudní spor. Osobní prohlídky jako takové by prý ani tak nevadily, zaměstnancům bylo ale proti srsti to, že se kvůli prohlídkám museli často na pracovišti zdržet celé desítky minut po skončení pracovní doby, přesčas jim ale nikdo nezaplatil. Po mnoha letech nakonec Nejvyšší soud rozhodl, že Apple musí dotčeným zaměstnancům vyplatit téměř 30 milionů dolarů odškodného.

Rukojmí v Amsterodamu

V zámoří je poměrně běžnou praxí občasné vykrádání Apple Storů. Dramata se ale nevyhýbají ani evropským pobočkám. Počátkem letošního roku média téměř v přímém přenosu informovala o situaci, kdy do amsterodamského Apple Storu přišel muž, který zde následně držel celé osazenstvo coby rukojmí. Drama trvalo několik hodin, nakonec se ale naštěstí obešlo bez zranění, a policii se podařilo útočníka úspěšně zadržet. Byl jím sedmadvacetiletý muž, který údajně požadoval jako výkupné dvě stovky milionů eur v kryptoměnách.

Požár ve Švýcarsku

Vzpomínáte si ještě na aféry se samovznícením smartphonů Samsung Galaxy Note 7? Tato nepříjemnost vyvolala v řadě jablíčkářů v roce 2016 neodolatelnou touhu posmívat se „samsungistům“ a poukazovat na to, jak jsou iPhony v tomto směru naprosto bezpečné. Některé z těchto škodolibých jedinců možná smích přešel až v roce 2018, kdy v curyšském Apple Storu došlo ke vzplanutí baterie v jednom z vystavených Apple zařízení. Na místě zasahovala rychlá lékařská služba, a několik lidí se nadýchalo kouře.

 

 

.