Zavřít reklamu
iWant

Steve Jobs a jeho podíl na návrhu vůbec prvního Apple Storu

iWant

Do budování první značkové maloobchodní prodejny Apple byl Steve Jobs podle tehdejšího vedoucího prodeje Rona Johnsona intenzivně zapojený. Pro účely plánování měla společnost pronajatý prostor ve skladu u svého sídla na 1 Infinity Loop a tehdejší výkoný ředitel Applu do celého procesu přispíval nejrůznějšími návrhy.

„Každé úterý ráno jsme se scházeli k poradě,“ vzpomínal Johnson v nejnovější epizodě podcastu Withnout Fail, a dodává, že si není jistý, zda by bez Stevových razantních zásahů bylo vůbec možné dotáhnout myšlenku Apple Storu do zdárného konce. Zmínil také to, že ačkoliv měl Jobs ve zvyku dodržovat pověstnou akademickou čtvrthodinku, byl vždy dokonale v obraze.

Na designu prodejen pracoval odpovědný tým celý týden, výsledek byl ale podle Johnsona radikálně odlišný. Odhadnout Stevův postoj k navrženým detailům nebylo nijak složité – týmu stačil jediný pohled na šéfa svírajícího v legendárním gestu rukou svou bradu, aby pochopil, co je přípustné a na co mají raději zapomenout. Jako příklad uvedl Johnson výšku stolů, která v průběhu týdne klesla z 91,44 centimetrů na 86,36 centimetrů. Jobs tuto změnu rázně zamítl, protože měl v živé paměti původní parametry. Zpětně Johnson oceňuje zejména Jobsovu výjimečnou intuici a cit pro budoucí reakci zákazníků.

Jobs Johnsonovi v průběhu prvního roku každý den v osm večer volal, aby spolu prodiskutovali aktuální plány. Steve chtěl také Johnsonovi předat své jasně formulované myšlenky, aby Johnson mohl co nejlépe delegovat jednotlivé úkoly. V celém procesu ale nechyběl ani konflikt. Ten nastal v lednu roku 2001, kdy se Johnson zničehonic rozhodl k předesignování prototypu prodejny. Jobs si jeho rozhodnutí vyložil jako odmítnutí své dosavadní práce. „Konečně máme něco, co chci skutečně postavit, a ty to chceš celé zničit,“ vyčítal Jobs. K Johnsonově překvapení ale ředitel Applu posléze odpovědným pracovníkům řekl, že Johnson měl pravdu, a dodal, že se vrátí, až bude vše hotovo. Později Jobs Johnsona v telefonickém rozhovoru pochválil za to, že si troufl přijít s návrhem na změnu.

Johnson později z Applu odešel na ředitelskou funkci do JC Penney, ve firmě nicméně setrval až do Jobsovy smrti v říjnu roku 2011. V současné chvíli působí jako CEO společnosti Enjoy, která se zabývá vytvářením a distribucí nových technologických produktů.

 

Zdroj: Gimlet