Zavřít reklamu

Steve Jobs se narodil 24. února 1955 a za svůj život dokázal vybudovat jednu z nejvýznamnějších firem moderní doby. Přesně dnešním dnem by oslavil 67. narozeniny. Bohužel bývalý ředitel Applu zemřel v roce 2011, kdy prohrál svůj boj se závažnou rakovinou slinivky. V čele jablečné společnosti jej následně nahradil současný ředitel Tim Cook, který se snaží firmu směřovat ve jménu právě Jobsova odkazu.

Tim Cook Steve Jobs

Apple pod vedením Steva Jobse doslova formoval dnešní technologický svět. Právě Jobs totiž se svým kolegou Stevem Wozniakem vybudovali firmu, která se zasadila o spoustu parádních produktů v čele s prvními osobními počítači. Otec Applu však společnost v roce 1985 opustil, kdy si založil vlastní firmu s názvem NeXT, která se specializovala na počítače pro akademickou sféru. Apple však následně v roce 1997 provedl akvizici NeXTu, čímž se prakticky zachránil před kolapsem, jelikož díky tomu do svého čela opět posadil Jobse, který se vzápětí zasadil o obrovské změny. Generálním ředitelem pak byl až do své smrti. Právě v tomto období se zasadil za příchod těch nejzásadnějších produktů v čele s iPodem, iPhonem a iPadem. Steve Jobs byl v tomto období světovým symbolem inovace. Z pomalu krachující společnosti totiž vybudoval oblíbený brand s notnou dávkou luxusu. Například představením prvního iPhonu Apple prakticky definoval podobu dnešního trhu chytrých telefonů.

Když Tim Cook po smrti Stev Jobse převzal otěže, popsal ho jakožto přemýšlejícího a pracovitého perfekcionistu s maximálním odhodláním pro inovaci. Právě tyto vlastnosti jsou pro Apple jako takový zcela klíčové, a ačkoliv se firma u některých svých produktů setkává s nemalou kritikou, v jádru se snaží na nich stavět i nadále. Zároveň se nabízí otázky, jak by jablečná společnost vypadala dnes, kdyby v jejím čele i nadále stál právě Jobs, případně jaké produkty bychom měli a jak by se lišily.

.