Zavřít reklamu

Steve Jobs se narodil 24. února 1955 a za svůj život dokázal vybudovat jednu z nejvýznamnějších firem moderní doby. Přesně dnešním dnem by oslavil 67. narozeniny. Bohužel bývalý ředitel Applu zemřel v roce 2011, kdy prohrál svůj boj se závažnou rakovinou slinivky. V čele jablečné společnosti jej následně nahradil současný ředitel Tim Cook, který se snaží firmu směřovat ve jménu právě Jobsova odkazu.

Tim Cook Steve Jobs
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Apple pod vedením Steva Jobse doslova formoval dnešní technologický svět. Právě Jobs totiž se svým kolegou Stevem Wozniakem vybudovali firmu, která se zasadila o spoustu parádních produktů v čele s prvními osobními počítači. Otec Applu však společnost v roce 1985 opustil, kdy si založil vlastní firmu s názvem NeXT, která se specializovala na počítače pro akademickou sféru. Apple však následně v roce 1997 provedl akvizici NeXTu, čímž se prakticky zachránil před kolapsem, jelikož díky tomu do svého čela opět posadil Jobse, který se vzápětí zasadil o obrovské změny. Generálním ředitelem pak byl až do své smrti. Právě v tomto období se zasadil za příchod těch nejzásadnějších produktů v čele s iPodem, iPhonem a iPadem. Steve Jobs byl v tomto období světovým symbolem inovace. Z pomalu krachující společnosti totiž vybudoval oblíbený brand s notnou dávkou luxusu. Například představením prvního iPhonu Apple prakticky definoval podobu dnešního trhu chytrých telefonů.

Když Tim Cook po smrti Stev Jobse převzal otěže, popsal ho jakožto přemýšlejícího a pracovitého perfekcionistu s maximálním odhodláním pro inovaci. Právě tyto vlastnosti jsou pro Apple jako takový zcela klíčové, a ačkoliv se firma u některých svých produktů setkává s nemalou kritikou, v jádru se snaží na nich stavět i nadále. Zároveň se nabízí otázky, jak by jablečná společnost vypadala dnes, kdyby v jejím čele i nadále stál právě Jobs, případně jaké produkty bychom měli a jak by se lišily.

Diskuze k článku

celý text





Čtěte více