Zavřít reklamu

V roce 2014 se stále čeká na první zcela nový produkt od Applu. Mezitím je však zajímavé sledovat, jaké dokumenty se objevují u kalifornského soudu, kde probíhá spor o patenty právě mezi Applem a Samsungem. Zveřejněn byl e-mail Steva Jobse z roku 2010, v němž zesnulý spoluzakladatel společnosti představuji svoji dlouhodobou vizi…

Elektronická zpráva, jejíž celé znění si můžete prohlédnout zde, byla určena nejvýše postaveným kolegům Jobse a zahrnovala témata určená pro tzv. Top 100 – každoroční tajnou schůzku stovky nejdůležitějších zaměstnanců společnosti, kde se diskutuje strategie pro nadcházející rok. A jedním z nejzajímavějších bodů obsáhlého e-mailu je zmínka o „Apple TV 2“. Právě o inovované Apple TV se v posledních měsících mluví jako o příštím novém produktu, který by měl Apple představit, a Steve Jobs to měl v plánu očividně už dávno.

Bod Apple TV 2 je zařazen až na konci zprávy a je u něj napsána následující strategie: „Zůstat ve hře o obývací pokoj a vytvořit skvělé ‚must have‘ příslušenství pro iOS zařízení.“ Dále je pod tímto bodem zmíněno přidání obsahu (NBC, CBS, Viacom, HBO,…) a potenciální implementace televizního předplatného. A za níže položenou otázkou „Kterou cestou se vydáme?“ následuje odrážka „aplikace, prohlížeč, kouzelná hůlka?“. Steve Jobs tak již v roce 2010 zvažoval, jakou cestu pro Apple TV zvolit, aby oslovila co největší počet zákazníků.

Phil Schiller, šéf marketingu Applu, ve svém svědectví nicméně uvedl, že v daném e-mailu šlo pouze o návrhy, nikoliv o definitivně stanovené strategie a parametry. Z tohoto pohledu je tak prý třeba brát i zmínku o „Svaté válce s Googlem“, ke které Jobs ve zprávě připsal, že s Googlem bude bojovat všemi možnými prostředky. V souvislosti s Googlem Jobs ještě zmiňoval, že je třeba, aby Apple v iOS dohnal Android tam, kde má konkurenční systém navrch, a zároveň ho předehnal, například implementací Siri. Google zároveň Jobs plánoval předběhnout v cloudových službách, kdy v e-mailu přiznává, že má Google mnohem lépe řešenou cloudovou službu pro kontakty, kalendáře a mail.

Už v roce 2010 měl Jobs také jasno o dvou dalších modelech iPhonu. Podrobně popisoval budoucí iPhone 4S, v e-mailu označovaný jako „plus“ iPhone 4, který měl vyjít v roce 2011 (a také vyšel), a zmíněn byl již i iPhone 5.

V následujících týdnech, kdy bude soudní pře mezi Applem a Samsungem pokračovat, můžeme očekávat představení dalších důkazních materiálů, které budou interními dokumenty obou společností, jež se nikdy neměly dostat na veřejnost. Apple požaduje za kopírování po Samsungu přes dvě miliardy dolarů, Jihokorejci se ohání tím, že patenty, o které se Apple soudí, nejsou zdaleka tak klíčové a nemají takovou hodnotu.

Zdroj: The Verge
.