Zavřít reklamu

Většina dnešních služeb a aplikací je k dostání skrze model předplatného. Jednoduše tak pro přístup je potřeba platit v určitých intervalech, nejčastěji tedy měsíčně či ročně. Nutno však podotknout, že ne vždy byly služby a programy k dostání formou předplatného, ba naopak. Ještě před několika lety jsme si aplikace kupovali přímo, kdy jsme platili vyšší obnosy, avšak většinou jen za danou verzi. Jakmile pak vyšla další, bylo nutné do ni opět investovat. Dokonce i Steve Jobs v roce 2003, během představení hudebního obchodu v iTunes, zmínil, že forma předplatného není správná.

Předplatné v hudbě

Když došlo ke zmiňovanému představení hudebního obchodu iTunes (iTunes Music Store), Steve Jobs přednesl hned několik zajímavých bodů. Dle něj jsou totiž lidé zvyklí si hudbu kupovat, a to například ve formě kazet, vinylů nebo CD disků, kdežto model předplatného na druhou stranu nedává smysl. Jakmile totiž člověk přestane platit, o vše přichází, což v případě iTunes samozřejmě nehrozí. Za co si jablíčkář zaplatí, může poslouchat kdykoliv se mu jen zachce na svých Apple zařízeních. Je ale nutné upozornit na jednu věc. Tato situace se totiž odehrála v roce 2003, kdy lze říct, že svět na streamování hudby, jak jej známe dnes, nebyl ani zdaleka připravený. Existovalo pro to hned několik překážek v podobě internetového připojení, případně rovnou tarifů s rozumným objemem dat.

Představení iTunes Music Store

Situace se začínala měnit až po více než deseti letech, kdy za ní dokonce ani nestál přímo Apple. Režim předplatného zpopularizovala známá dvojice, která stojí za sluchátky Beats by Dr. Dre – Dr. Dre a Jimmy Iovine. Ti se rozhodli pro vývoj streamovací služby Beats Music, na které se pracovalo od roku 2012 a k oficiálnímu spuštění následně došlo počátkem roku 2014. Dvojici ale bylo jasné, že sami za sebe nemají takovou moc, a proto se obrátili na jednoho z největších technologických gigantů, Apple. Netrvalo to dlouho a ještě v roce 2014 cupertinský gigant odkoupil celou firmu Beats Electronics, jejíž součástí byla samozřejmě i samotná streamovací služba Beats Music. Ta se pak počátkem roku 2015 proměnila do podoby Apple Music, čímž oficiálně Apple přešel na model s využitím předplatného.

Nutno však také dodat, že přerod Apple Music do světa předplatného nebyl v té době ničím unikátní. Řada konkurentů se na tento model spoléhala ještě dávno předtím. Z nich můžeme zmínit například Spotify nebo Adobe s jejich Creative Cloudem.

Vyhlídky do budoucna

Jak už jsme zmiňovali v samotném úvodu, dnes se téměř všechny služby přetransformovávají do podoby vyžadující předplatné, zatímco od klasického modelu se stále více ustupuje. Na tento trend vsadil pochopitelně i Apple. Dnes proto nabízí služby jako Apple Arcade,  TV+, Apple News+ (nedostupné v České republice), Apple Fitness+ (nedostupné v České republice) nebo iCloud, za které jablíčkáři musí měsíčně/ročně platit. Logicky to dává pro giganta i větší smysl. Lze totiž očekávat, že více lidí raději měsíčně či ročně zaplatí menší částky, než aby museli čas od času investovat do produktů větší částky. To lze nejlépe vidět na hudebních a filmových streamovacích platformách jako Apple Music, Spotify a Netflix. Než abychom utráceli za každou skladbu či film/seriál, tak raději zaplatíme předplatné, čímž si garantuje přístup k rozsáhlým knihovnám plným obsahu.

icloud
Apple One spojuje čtyři služby Apple a nabízí je za výhodnější cenu

Na druhou stranu může být problém s tím, že se nás jako spotřebitele snaží firmy v dané službě „uvěznit“. Jakmile se totiž rozhodneme pro odchod, ztrácíme tak přístup k veškerému obsahu. Na novou úroveň to posouvá Google se svou platformou pro cloudové hraní Stadia. Jedná se o parádní službu, která umožňuje hraní i těch nejnovějších her na starších počítačích, avšak má to jeden háček. Abyste měli vůbec co hrát, tak vám Google Stadia každý měsíc nadělí nálož her zcela zdarma, které vám zůstávají i nadále. Jakmile se ale rozhodnete pro přerušení, byť jen na jeden měsíc, o všechny takto získané tituly zánikem předplatného přijdete.

.