Zavřít reklamu

Pokud jste sledovali předvčerejší Apple Keynote, tak dost možná budete souhlasit když řeknu, že se jednalo o jednu z nejvíce nabitých konferencí za poslední roky. V případě, že zařízení od Applu využíváte primárně pro profesionální pracovní účely, tak je pro vás zajisté Mac či MacBook o dost zajímavějším produktem než například iPhone. Ten sice zvládá mnoho věcí, na počítač však prostě a jednoduše nemá, stejně jako iPad. A právě na poslední Apple Keynote jsme se dočkali především představení nových MacBooků Pro, konkrétně 14″ a 16″ modelu, které se oproti jablečným telefonům dočkaly opravdu nebeských vylepšení. Jednalo se však až o třešničku na dortu, jelikož před představením nových přenosných počítačů Apple přišel ještě s dalšími novinkami.

Kromě nových AirPodů třetí generace či HomePodů mini v nových barvách jsme byli dále informováni o tom, že se v rámci Apple Music dočkáme nového typu předplatného. Tohle nové předplatné má název Voice Plan a jablečná společnost si jej cení na 4.99 dolarů za měsíc. Někteří z vás dost možná vůbec nepostřehli, co vlastně Voice Plan umí, popřípadě proč byste si jej měli vůbec předplácet, a proto si to pojďme uvést na pravou míru. Pokud si uživatel Voice Plan předplatí, tak získá přístup k veškerému hudebnímu obsahu, stejně jako v případě klasického předplatného, které je dvakrát dražší. Rozdíl je ale v tom, že skladby si bude schopen pouštět pouze skrze Siri, tedy bez grafického rozhraní v aplikaci Hudba.

mpv-shot0044

V případě, že dotyčný jedinec bude chtít přehrát nějakou skladbu, album či interpreta, tak o tuto akci bude muset požádat Siri prostřednictvím hlasového příkazu na iPhonu, iPadu, HomePodu mini či pomocí AirPodů anebo v rámci CarPlay. A pokud se ptáte, jakým způsobem se dá tohle předplatné aktivovat, tak je odpověď opět naprosto jasná – vaším hlasem, tedy prostřednictvím Siri. Konkrétně stačí, aby uživatel vyslovil příkaz „Hey Siri, start my Apple Music Voice trial“. Každopádně je k dispozici také možnost pro aktivaci přímo uvnitř aplikace Hudba. Pokud uživatel provede potvrzení předplatného pro Voice Plan, tak samozřejmě bude i nadále schopen využívat veškeré možnosti pro ovládání přehrávání hudby, popřípadě bude schopen různě přeskakovat skladby apod. Jde pouze o to, že za poloviční cenu dotyčný přijde o kompletní grafické rozhraní předplatného Apple Music… což je celkem zásadní ztráta, která za cenu dvou káv asi tak úplně nestojí.

Osobně se snažím přijít na to, kdo by dobrovolně Voice Plan začal využívat. Sám se totiž často ocitám v situaci, kdy mi prostě trvá, než si najdu tu hudbu, kterou zrovna chci poslouchat. Díky grafickému rozhraní jsem schopen hudbu, která mě napadne, najít za pár sekund i s cestou a nedovedu si představit, že bych v případě jakékoliv změny musel pokaždé žádat Siri. Přijde mi to značně nekomfortní a nesmyslné – je ale samozřejmě stoprocentně jasné, že si i Voice Plan najde své zákazníky, ostatně jako každý produkt či služba od Applu. Dobrou (či špatnou?) zprávou každopádně je, že Voice Plan není k dispozici v České republice. Jednak je to kvůli tomu, že stále nemáme k dispozici českou Siri, a jednak kvůli tomu, jelikož se u nás oficiálně neprodává HomePod mini. Voice Plan je konkrétně k dispozici jen v 17 státech celého světa, konkrétně se jedná o Austrálii, Rakousko, Kanadu, Čínu, Francii, Německo, Hong Kong, Indii, Irsko, Itálii, Japonsko, Mexiko, Nový Zéland, Španělsko, Taiwan, Spojené království a Spojené státy americké.

.