Zavřít reklamu

Bezdrátové nabíjení byl logický evoluční krok v tom, jak dostat potřebnou energii do elektronických zařízení bez nutnosti jejich připojování kabely a adaptéry. V době bezdrátové, kdy se Apple zbavil i 3,5mm jack konektoru a představil zcela bezdrátová sluchátka AirPods, dávalo smysl, aby společnost uvedla i svou bezdrátovou nabíječku. S AirPower se to příliš nepovedlo, i když se možná ještě dočkáme. 

Neslavná historie AirPower

12. září 2017 byly představeny iPhony 8 a iPhone X. Toto trio telefonůApplubylo také první, které umožnilo bezdrátové nabíjení. Tehdy ještě Apple neměl své MagSafe, a tak se to zde přítomné soustředilo na standard Qi. Jedná se o standard pro bezdrátové nabíjení pomocí elektrické indukce vyvinutý sdružením výrobců „Wireless Power Consortium“. Tento systém se skládá z napájecí podložky a kompatibilního přenosného zařízení, a je schopen indukčně přenášet elektrickou energii až na vzdálenost 4 cm. Proto např. nevadí, pokud je nějaké zařízení ve svém pouzdře či krytu.

Když už měl Apple svá zařízení, která bezdrátové nabíjení podporují, bylo příhodné, aby představil i jim určenou nabíječku, v tomto případě tedy nabíjecí podložku AirPower. Její hlavní benefit měl být v tom, že ať jste na ni položili zařízení kamkoli, mělo se to začít nabíjet. Ostatní produkty měly nabíjecí plochy striktně dány. Jenže Apple si z důvodu svého perfekcionizmu ukousl možná až příliš velké sousto, které s postupem času stále více hořklo. 

AirPower nebyla na trh uvedena spolu s novou řadou iPhonů, a ani s tou budoucí, i když se na ni odkazovaly různé materiály ještě na začátku roku 2019, tedy o dva roky později, od jejího samotného představení. Šlo třeba o kódy přítomné v iOS 12.2, nebo fotografie na webu Applu a zmínky v manuálech a brožurách. Apple měl na AirPower schválený i patent a obdržel ochrannou známku. Hned na jaře téhož roku už ale bylo jasno, protože senior viceprezident Applu pro hardwarové inženýrství Dan Riccio oficiálně uvedl, že i když se Apple skutečně snažil, AirPower musel ukončit. 

Problémy a komplikace 

Problémů, proč jsme se nabíječky nakonec nedočkali, však bylo několik. Ten nejzásadnější bylo nadměrné přehřívání, a to nejen podložky ale i na ní ustavených zařízení. Dalším byla ne zcela příkladná komunikace se zařízeními, kdy ty nedokázaly rozpoznat, že by je měla nabíječka začít vlastně nabíjet. Dá se tak říci, že Apple AirPower zaříznul proto, že jednoduše nesplňovala standarty kvality, které si pro ni nastavil.

Kdyby nic, Apple se poučil a zjistil, že minimálně tudy cesta nevede. Vyvinul tak vlastní bezdrátovou technologii MagSafe, k níž už také nabízí nabíjecí podložku. I když ta, co se technologického pokroku týče, nesahá AirPower ani po kolena. Ostatně jak pravděpodobně vypadaly „vnitřnosti“ AirPower, se můžete podívat zde.

Možná budoucnost 

Navzdory tomuto neúspěšnému experimentu údajně Apple stále pracuje na nabíječce pro více zařízení pro své produkty. Hovoří o tom alespoň zpráva Bloombergu, respektive ta od uznávaného analytika Marka Gurmana, který má podle webu AppleTrack 87% úspěšnost svých předpovědí. Není to ale poprvé, co se o údajném nástupci hovoří. První zprávy na toto téma přišly už v červnu. 

V případě dvojité nabíječky MagSafe se ve skutečnosti jedná o dvě samostatné nabíječky pro iPhone a Apple Watch spojené dohromady, nová multi-nabíječka by však měla vycházet právě z konceptu AirPower. Ta by měla pořád umět nabíjet tři zařízení současně maximální možnou rychlostí, v případě Applu by to mělo být alespoň 15 W. Pokud by jedno z nabíjených zařízení byl iPhone, měl by ten pak umět zobrazit stavy nabití dalších nabíjených zařízení.

Nabízí se zde však především jedna otázka. Tou je, jestli má podobné příslušenství od Applu ještě vůbec smysl. Čím dál častěji totiž slýcháme zvěsti o posunu technologických možností v souvislosti s bezdrátovým nabíjením na krátké vzdálenosti. A možná i to bude funkce připravované nabíječky Applu. 

.