Zavřít reklamu

Čínu v současné době sužují extrémní srážky a povodně, což se částečně dotýká i Applu. Nepříznivá situace totiž ovlivnila i největšího dodavatele Applu, společnost Foxconn, která dokonce musela přerušit provoz v některých svých továrnách v regionu Čeng-čou. V této oblasti leží řada vodních systémů, a sama o sobě je proto náchylná k záplavám. Podle informací z Wall Street Journal byly uzavřeny tři továrny, a to z prostého důvodu. Vinou počasí se totiž ocitly bez přívodu elektrické energie, bez které pochopitelně nemohou dále fungovat. Elektřina nefungovala po dobu několika hodin, přičemž některé prostory byly dokonce zatopeny.

Povodně v Číně
Povodně v čínském regionu Čeng-čou

Navzdory této situaci se údajně nikomu nic nestalo a žádný materiál nebyl poškozen. Foxconn v současné situaci vyklízí zmiňované prostory a přenáší komponenty na bezpečnější místo. Z důvodu nepříznivého počasí tak museli zaměstnanci na neurčitou dobu odejít domů, přičemž ti šťastnější mohou alespoň fungovat v rámci takzvaného home officu a vykonávat svou práci z domova. Nabízí se ale také otázka, zdali vinou záplav nedojde ke zpoždění s představením iPhonů, případně zdali nenastane situace, kdy Apple nebude schopen ukojit poptávku jablíčkářů. Podobný scénář se totiž odehrál i v loňském roce, kdy na vině tehdy stála globální pandemie onemocnění covid-19 a odhalení nové řady bylo posunuto až na říjen.

Povedený render iPhonu 13 Pro:

Foxconn je totiž hlavním dodavatelem Applu, který zaštiťuje skládání jablečných telefonů dohromady. Červenec je navíc měsíc, kdy produkce startuje do plných obrátek. Aby toho nebylo málo, tak právě letos gigant z Cupertina očekává znatelně vyšší odbyt iPhonů 13, kvůli čemuž navýšil původní objednávky u svých dodavatelů, přičemž i Foxconn proto najal daleko více takzvaných sezónních pracovníků. Situace je tedy nejasná a prozatím nikdo neví, jak se bude nadále vyvíjet. Čínu totiž sužují takzvané tisícileté deště. Od sobotního večera do včerejška totiž Čína evidovala 617 milimetrů srážek. Roční průměr ale činí 641 milimetrů, tudíž pouze za necelé tři dny napršelo téměř tolik co za rok. Jedná se tedy období, které podle expertů nastane jednou za tisíc let.

Nutno však podotknout, že na produkci nových iPhonů se pracuje v ostatních továrnách v normálním režimu. Na první pohled to tedy vypadá, že Applu z důvodu nepřízně počasí žádné nebezpečí nehrozí. Situace se ale může z minuty na minutu změnit a je prakticky nejisté, zdali se ke třem vyřazeným továrnám nepřidají další. Už delší dobu se každopádně hovoří o tom, že letos dojde k představení nových jablečných telefonů klasicky v září. Podle analytiků z Wedbush by se keynote měla odehrát v třetím zářijovém týdnu. Aktuálně nám tedy nezbývá, než doufat, že tato přírodní katastrofa skončí co možná nejdříve.

.