iWant

Foxconn nahrazuje tisícovky zaměstnanců roboty. Patří budoucnost strojům?

iWant

Automatizace práce je dvousečná zbraň. Výrobcům šetří spoustu času, peněz i energie, ohrožuje ale trh práce s určitými skupinami pracovní síly. Výrobní řetězec Foxconn nyní nahradí hned deset tisíc pracovních míst pro lidi robotickými jednotkami. Převezmou za nás v budoucnu část práce stroje?

Stroje místo lidí

Místem, kde se má masivní robotizace a automatizace výroby odehrát, je společnost Innolux, patřící do skupiny Foxconn Technology Group. Innolux patří mezi čím dál významnější výrobce nejen LCD panelů, mezi její odběratele patří řada významných výrobců elektroniky, jako je HP, Dell, Samsung Electronics, LG, Panasonic, Hitachi nebo Sharp. Drtivá většina továren Innoluxu sídlí v Taiwanu a pracují v nich desítky tisíc lidí, jejich část mají ale v dohledné době nahradit roboti.

„Naši pracovní sílu plánujeme zredukovat na méně než 50 tisíc zaměstnanců, a to ke konci tohoto roku,“ uvedl předseda Innoluxu Tuan Hsing-Chien s tím, že na konci minulého roku zaměstnával Innolux 60 tisíc pracovníků. Pokud vše půjde podle plánu, mělo by podle Tuana dojít k automatizaci 75 % výroby Innoluxu. Tuan se svým prohlášením přišel jen několik dní poté, co předseda Foxconnu Terry Gou oznámil plány na investici 342 milionů dolarů na zapojení umělé inteligence do výrobního procesu.

Zářivá budoucnost?

V Innoluxu jde kupředu nejen optimalizace a vylepšení výroby, ale i vývoj technologií. Výkonný viceprezident společnosti Ting Chin-lung nedávno oznámil, že Innolux pracuje na zcela novém typu displeje s pracovním názvem „AM mini LED“. Ten by měl uživatelům nabízet všechny výhody OLED displejů včetně lepšího kontrastu a flexibility. Flexibilita je velmi diskutovaným prvkem ve věci budoucnosti displejů a úspěch konceptů smartphonů či tabletů se „skládacím“ displejem napovídá tomu, že by o poptávku nemusela být nouze.

Velkolepé plány

Automatizace ve Foxconnu (potažmo Innoluxu) není produktem nápadů z poslední doby. V srpnu roku 2011 se nechal Terry Gou slyšet, že chce do tří let mít ve svých továrnách hned milion robotů. Roboti měli tenkrát podle něj nahradit lidskou sílu v jednoduchých manuálních pracích u výrobních linek. Tohoto čísla se sice Foxconnu nepodařilo ve stanovené lhůtě dosáhnout, automatizace však pokračuje svižným tempem.

V roce 2016 se začaly šířit zprávy o tom, že jedna z továren Foxconnu zredukovala svou zaměstnaneckou sílu ze 110 tisíc na 50 tisíc pracovníků ve prospěch robotů. Foxconn ve svém tehdejším tiskovém prohlášení potvrdil, že „řada výrobních procesů byla automatizována“, odmítl ale potvrdit, že k automatizaci došlo za cenu dlouhodobé ztráty zaměstnaneckých pozic.

„Aplikujeme robotické inženýrství a další inovativní výrobní technologie, nahrazující opakující se úkoly, dříve vykonávané našimi zaměstnanci. Prostřednictvím školení pak umožňujeme našim pracovníkům soustředit se ve výrobním procesu na prvky s vyšší přidanou hodnotou, jako je výzkum, vývoj, nebo kontrola kvality. I nadále plánujeme v našich výrobních operacích uplatňovat jak automatizaci, tak i lidskou pracovní sílu,“ stojí v prohlášení z roku 2016.

V zájmu trhu

Jedním z hlavních důvodů automatizace ve Foxconnu a v odvětví technologie obecně je velký a rychlý nárůst konkurence na trhu. Innolux se stal úspěšným dodavatelem LCD panelů pro televizory, monitory a smartphony řady významných výrobců, chce se ale posunout opět o kus dál. Proto zvolil LED panely menšího formátu, jejichž výrobu chce plně automatizovat, aby se vyrovnal konkurentům, produkujícím OLED panely.

Zdroj: BBC, TheNextWeb