Zavřít reklamu

Apple už řadu let pracuje na vývoji AR/VR headsetu, který by dle dostupných informací měl překvapit nejen svým designem a možnostmi, ale hlavně cenou. Podle řady spekulací a úniků totiž nabídne vysoce kvalitní displeje, parádní výkon díky pokročilému čipu Apple Silicon a řadu dalších benefitů. O příchodu tohoto zařízení se v poslední době mluví stále intenzivněji. Kdy se jej ale vlastně vůbec dočkáme? Některé zdroje jeho představení datovaly ještě na letošní rok, z čehož ale sešlo, kvůli čemuž headset vstoupí na trh pravděpodobně vstoupí až v příštím roce.

Nyní navíc jablíčkářskou komunitou proletěly další zajímavé informace o produktu, o které se podělil portál The Information. Podle nich dojde k představení produktu skutečně až koncem roku 2023, přičemž zároveň došlo ke zmínění možné výdrže baterie, i když o té se hovořilo jen v obecné rovině. I tak jsme ale získali zajímavý náhled na to, jak by se věci mohly mít. Na základě původních plánů měl headset na jedno nabití nabídnout zhruba osmihodinovou výdrž. Od toho ale inženýři od Applu nakonec upustili, jelikož takovéto řešení údajně nemělo být realizovatelné. Nyní se proto zmiňuje výdrž srovnatelná s konkurencí. Pojďme si na ni tedy posvítit a zkusit podle toho určit, jak by na tom vlastně dlouho očekávaný AR/VR headset od Applu mohl být.

Výdrž baterie u konkurence

Než se dostaneme k samotným číslům, je nutné zmínit jednu zásadní věc. Jak je snad u jakékoliv elektroniky zvykem, výdrž baterie se silně odvíjí od toho, co na daném produktu děláme a jak jej obecně využíváme. Je samozřejmě jasné, že například laptop vydrží mnohem déle při procházení internetu než při hraní graficky náročných her. S tím je zkrátka nutné počítat. Co se pak týče VR headsetů, momentálně se snad největší oblibě těší Oculus Quest 2, který těží především z toho, že je kompletně samostatný a díky svému čipu Qualcomm Snapdragon si s řadou úkonů poradí bez potřeby klasického (ovšem výkonného) počítače. Tento produkt nabízí zhruba 2 hodiny při hraní, případně 3 hodiny při sledování filmů. Podstatně lépe je na tom headset Valve Index VR, který nabízí průměrně sedmihodinovou výdrž.

Z dalších zajímavých modelů se ještě nabízí HTC Vive Pro 2, který dokáže fungovat kolem 5 hodin. Jako další příklad si zde uvedeme VR headset určený pro hraní na herní konzoli PlayStation, respektive PlayStation VR 2, od kterého výrobce opět slibuje až 5 hodin na jedno nabití. Každopádně doposud jsme si zde uvedli „obyčejnější“ produkty z tohoto segmentu. Lepším příkladem by však mohl být model Pimax Vision 8K X, který je ve srovnání se zmiňovaný kousky doslova high-end a nabízí podstatně lepší parametry, čímž se více přibližuje spekulacím o AR/VR headsetu od Applu. Tento model pak slibuje až 8hodinovou výdrž.

oculus quest
Oculus Quest 2

Ačkoliv nám zmiňované headsety Oculus Quest 2, Valve Index a Pimax Vision 8K X trošku vystupují z řady, lze obecně říct, že průměrná výdrž těchto produktů činí kolem pěti až šesti hodin. Zdali na tom bude jablečný zástupce stejně je samozřejmě otázkou, každopádně současně dostupné informace tomu nasvědčují.

.