Zavřít reklamu

Probíhající kauza kolem sporu Epic Games vs. Apple přináší poměrně zajímavé informace, které bychom se jinak nikdy nedozvěděli. V poznámce pro investory tak analytik společnosti JP Morgan, Samik Chatterjee, zdůrazňuje některé podrobnosti a data o obchodě App Store použité jako důkazy v úvodních argumentech soudního líčení.

Apple například odhaduje, že mu na celém trhu herních transakcí v App Store patří zhruba 23 až 38 %, zbytek je rozdělen mezi ostatní společnosti. Chatterjee tak říká, že tato data podporují jasný názor, že Apple nemá v tomto segmentu žádnou monopolní moc. Během úvodní řeči právníků Applu navíc ti zdůraznili skutečnost, že jeho 30% provize za nákupy aplikací a her a In-App nákupů v nich je průmyslovým standardem. Mezi další společnosti, které účtují stejnou částku, patří např. společnosti Sony, Nintendo, Google i Samsung.

Jedním z hlavních argumentů hrajících v přelíčení Applu do karet je i to, kolik financí už mezi své vývojáře rozdělil napříč léty. V prosinci roku 2009 to bylo 1,2 miliardy dolarů, o deset let už se však jednalo o částku desetkrát vyšší, tedy 12 miliard dolarů. App Store byl zprovozněn 10. července 2008, kdy už po prvních 24 hodinách funkčnosti zaznamenal první milion stažení aplikací a her.

Za všechno může Fortnite, App Store už tolik ne

Zajímavé je, že Epic Games vytvořilo celou kauzu na hře Fortnite a na tom, že se jejím tvůrcům nelíbilo platit Applu 30 % z částky za mikrotransakce ve hře provedené. Jenže získaná čísla teď ukazují, že buď si v Epic Games neudělali průzkum, anebo jsou na Apple prostě zasedlí, protože jejich krok se nezdá být opodstatněný.

Na výnosech ze hry Fortnite totiž zařízení Applu představovaly pouze menšinový podíl. Playstation a Xbox dohromady tvořily celých 75 % příjmů společnosti ze hry (kde si Sony bere také oněch 30 %). Mezi březnem 2018 a červencem 2020 navíc pocházelo z platformy iOS pouze 7 % tržeb. I když to samozřejmě může být v přepočtu na finance vysoké číslo, v porovnání s ostatními platformami přece jen o poznání nižší. Proč se tedy Epic Games soudí s Applem a ne se Sony nebo Microsoftem? Zařízení s iOS a iPadOS také nejsou jedinou platformou, na které hráči titul spouští (nebo spouštěli). Podle údajů společnosti Apple totiž až 95 % uživatelů ke hraní Fortnite pravidelně používá, anebo mohlo používat, i jiná zařízení než iPhony a iPady, tedy typicky konzole.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Situace bude jeste zajimavejsi az Epic games zacnou argumentovat Netflixem, ktery zcela zrusil mikrotransakce v iOS a neplati tak Applu v podstate vubec nic. Jeho aplikace vsak v App store zustava. Pouzit prirovnani dvojiho metru se tu pak primo nabizi.

    Epic to mel udelat zezacatku. Jenze ted, kdyz delal takovy vlny a snazil se to obchazet, bude mit smulu. On ani Netflix by nemel aplikaci, kdyby predtim tlacil na pilu a snazil se silou protlacit, ze ma pravo na jiny podminky.

    Ale Netflix, HBO, Amazon a další nenabízejí interaktivní obsah, je to jiný typ média. Takže ten argument není úplně platný. Jinak už by s ním asi přišli. Každopádně to ještě bude zajímavé a může to dopadnout všelijak. Klidně to může mít dvě roviny ve smyslu. Epic dostane pojeb za to, že porušil smlouvu a nemá tak právo se čehokoli dožadovat, ale Applu může být udělena nějaká pokuta za monopolní jednání, i když podle mě Apple žádnej monopol prostě nemá, ale pochopitelně tohle je otázka úhlu pohledu.

celý text





Čtěte více



.