Zavřít reklamu

Pro Marka Zuckerberga a potažmo celý Facebook to nebyly zrovna veselé Velikonoce. O víkendu totiž došlo u jeho sociální sítě k masivnímu úniku osobních dat uživatelů z celého světa. Konkrétně šlo o více než 533 milionů uživatelů a z tohoto čísla je dokonce téměř 1,4 milionů z Česka. Za vše přitom mohla zranitelnost v zabezpečení, která byla odstraněna již v srpnu 2019. 

Únik zahrnuje uživatele ze 106 zemí, nejvíce jsou postižení obyvatelé USA (32 milionů) a Velké Británie (11 milionů). V uniklých datech se objevují telefonní čísla, uživatelská jména, celá jména uživatelů, polohová data, data narození, texty z „bia“ a v některých případech i e-mailové adresy. Případní hackeři sice nemohou tato data vyloženě zneužít, ale mohou díky nim o poznání lépe cílit reklamu. Hesla součástí naštěstí nebyla – to ani v zašifrované podobě.

Facebook patří k těm, komu data o svých uživatelích „utíkají“ poměrně pravidelně. V roce 2020 byla společnost Marka Zuckerberga zapojena do poněkud kontroverzní situace týkající se ochrany soukromí uživatelů, protože bylo potvrzeno, že tisíce vývojářů služby měli přístup k datům od již neaktivních uživatelů. Ještě před tím došlo ke kontroverzi ohledně kauzy Cambridge Analytica, ve které tato společnost získala přístup k údajům každého, kdo dal souhlas k „osobnostnímu kvízu“ pořádaným třetí strany, avšak v rámci Facebooku.

Facebook

A do toho je zde Apple a nové změny zásad transparentnosti sledování aplikací, proti kterým Facebook zbrojí již od představení iOS 14. Ten různě přemlouvá vývojáře, aby se postavili na jeho stranu a kritizuje cupertinskou společnost jak jen může. Apple ostré nasazení plánované novinky nakonec odložil až do vydání iOS 14.5, které je nicméně už za humny. Facebook a všichni ostatní tak mohou přijít o ideální cílení reklamy a tím samozřejmě i o patřičné zisky. Vše ale záleží na uživatelích, jestli se nad samotnými oznámeními pozastaví a popřípadě je odmítnou, nebo i nadále budou Facebooku slepě důvěřovat a ke všem jejich datům mu dají přístup.

.