Zavřít reklamu

Příchod Apple Silicon odstartoval novou éru jablečných počítačů. Dočkali jsme se totiž podstatně většího výkonu a nižší energetické náročnosti, což vdechlo Macům nový život a podstatně zvýšilo jejich popularitu. Jelikož jsou nové čipy ve srovnání s procesory od Intelu hlavně podstatně úspornější, tak ani netrpí na pověstné problémy s přehříváním a prakticky neustále tak zachovávají „chladnou hlavu“.

Mnoho jablíčkářů po přechodu na novější Mac s čipem Apple Silicon až překvapilo, že se tyto modely pomalu ani nezahřívají. Jasným důkazem je například MacBook Air. Ten je totiž natolik úsporný, že se kompletně obejde bez aktivního chlazení v podobě ventilátoru, což by v minulosti jednoduše nebylo možné. Navzdory tomu si Air hravě poradí například i s gamingem. Ostatně na to jsme si posvítili v našem článku o gamingu na MacBooku Air, kdy jsme vyzkoušeli hned několik titulů.

Proč se Apple Silicon nepřehřívá

Pojďme se už ale přesunout k tomu zásadnímu aneb proč se vlastně Macy s čipem Apple Silicon tolik nepřehřívají. Ve prospěch nových čipů hraje hned několik faktorů, které se následně podílejí i na této skvělé vlastnosti. Hned na začátku je vhodné zmínit rozdílnou architekturu. Čipy Apple Silicon jsou postaveny na architektuře ARM, která je typická pro použití například v mobilních telefonech. Tyto modely jsou totiž podstatně úspornější a hravě se obejdou bez aktivního chlazení, aniž by jakkoliv ztrácely na výkonu. Důležitou roli sehrává i použití 5nm výrobního procesu. V zásadě totiž platí, že čím menší výrobní proces je, tím je čip efektivnější a úspornější. Například takový šestijádrový Intel Core i5 s frekvencí 3,0 GHz (s Turbo Boost až 4,1 GHz), který tepe v aktuálně prodávaném Macu mini s Intel CPU, staví na 14nm výrobním procesu.

Zcela klíčovým parametrem je však spotřeba energie. Zde totiž platí přímá úměra – čím větší je spotřeba energie, tím pravděpodobnější je i generování dalšího tepla. Ostatně právě proto Apple u svých čipů vsází na rozdělení jader na úsporná a výkonná. Pro porovnání si můžeme vzít čipset Apple M1. Ten nabízí 4 výkonná jádra s maximální spotřebou 13,8 W a 4 úsporná jádra s maximální spotřebou pouhopouhých 1,3 W. Právě tento zásadní rozdíl pak sehrává hlavní roli. Jelikož při běžné kancelářské práci (prohlížení internetu, psaní e-mailů apod.) zařízení prakticky vůbec nic nespotřebovává, tudíž se logicky ani nemá jak zahřát. Naopak předchozí generace MacBooku Air by v takovém případě měla spotřeba 10 W (při nejnižší zátěži).

Čipy Apple Silicon dominují v poměru výkonu na spotřebu Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Optimalizace

Ačkoliv produkty od Applu nemusí takzvaně na papíře vypadat nejlépe, tak i přesto nabízejí dechberoucí výkon a vedou si víceméně bez jakýchkoliv problémů. Klíčem k tomu ale není pouhý hardware, ale jeho dobrá optimalizace v kombinaci se softwarem. Právě na tomto si Apple zakládá již roky u svých iPhonů a nyní stejný benefit přenáší i do světa jablečných počítačů, které jsou v kombinaci s vlastními čipsety na zcela nové úrovni. Optimalizace operačního systému se samotným hardwarem tak přináší své ovoce. Díky tomu jsou totiž i samotné aplikace o něco šetrnější a nežádají si takový výkon, což pochopitelně snižuje jejich vliv na spotřebu a následné generování tepla.

Diskuze k článku

    Je opravdu vtipné porovnávat „stoletou“ i5-ku na 14nm s aktuálními SoC na 5/4nm. Architektura „apple silicon“ samotná by rozhodně neměla takový výkon (ani jako aktuální i5). Apple totiž vsadil na specializované akcelerátory (koprocesory). Zmíněná optimalizace OS na jejich SoC tak přináší ten „dechberoucí“ výkon. Jenže – kdybyste použili aplikaci, na kterou nemá „apple silicon“ koprocesor, výkon půjde do kopru a bude sotva na úrovni nejpomalejších i3. Zato ta zmíněná i5 podává „stejně špatný“ výkon ve všech typech úloh (nepočítám její tragickou grafiku). Tím samozřejmě neříkám, že SoC „apple silicon“ jsou špatné, jen vysvětluju rozdíl. x86 si prostě táhne kompatibilitu od roku 1976 (!), takže tehdejší software je schopný běžet na dnešních x86 CPU/SoC. Což je jeden z problémů „pomalosti“ x86 oproti „apple-optimized“ aarch64 architektuře…

    No on si Intel za to může sám že stále vydává nové procesory se 14nm procesory. Když porovnáš výkony jednotlivých nových procesorů tak tam ani není vidět výrazný meziroční posun! Intel nám trochu usnul na vavřínech a teď na to doplácí.

celý text

Čtěte více