Zavřít reklamu

Apple svůj „odlehčený“ model iPhonu s přídomkem SE představí pravděpodobně už na jaře příštího roku. Když se pak podíváme na minulý trend toho, co za technologie obsahovaly předchozí generace a zohledníme aktuální nabídku společnosti, je prakticky jasné, čeho se od ní dočkáme. 

První generaci iPhonu SE, která vycházela z modelu 5S, představil Apple 21. března 2016. Měla tedy stejné rozměry i 4“ displej, protože se ale jednalo o novější zařízení, byl přítomen i výkonnější čip, tedy Apple A9. 1. generace modelu SE byla k dispozici v paměťových variantách 16 a 64 GB, o rok později ale společnost kapacitu paměti navýšila na dvojnásobek, tedy 32 a 128 GB. Barevné varianty byly vesmírně šedá, stříbrná, zlatá a růžově zlatá. Apple prodej telefonu ukončil k září 2018, nástupce představil až v dubnu 2020 a dosud jej v Apple Online Store můžete zakoupit. 

Jeho design vychází z iPhonu 8. Jedná se tak o posledního zástupce portfolia iPhonů, který ještě není osazen bezrámečkovým displejem, který Apple jako první použil u modelu X, a který byl právě představen po boku portfolia osmiček. Jako první také obsahoval Face ID. U modelu SE 2. generace se však ověřujete ještě skrze tlačítko plochy přítomném pod displejem a nabízejícím Touch ID.

Paměťové varianty jsou k dispozici dvě, a to 64 a 128 GB, do představení iPhonů 13 jste však mohli sehnat i 256GB verzi. Barvy jsou tři – černá, bílá a (PRODUCT)RED červená, což je rozdíl oproti základní řadě iPhonu 8. Ta byla k dispozici ve vesmírně šedé, stříbrné a zlaté. Srdcem zařízení je čip A13 Bionic, který v předchozím podzimu Apple nasadil do své vlajkové lodě, tedy řady iPhone 11. Ohledně fotoaparátu zůstalo vše při starém, ale díky výkonnějšímu čipu umí SE 2. generace portrétní režim s jeho efekty nasvícení. Aktuální cena je 11 690 Kč za 64 GB a 13 190 Kč za 128 GB. 

Jméno a design 

Obecně se očekává, že nová generace iPhonu SE přijde už příští rok. Pokud tomu tak bude, stane se to na přelomu března a dubna. S jistotou se dá říci, že Apple tento model bude opět označovat jako iPhone SE, a až v dalších detailech se dočtete, že jde o jeho 3. generaci. Otázkou zůstává, z jakého modelu předchozího telefonu bude novinka vycházet. Jako nejpravděpodobnější se jeví model XR, který mimochodem s představením iPhonů 13 z oficiální nabídky společnosti zmizel. Apple by tímto krokem kompletně přešel na Face ID a zbavil se již poněkud archaického designu.

iPhone XR:

Výkon 

Předchozí generace iPhonů SE byly vždy osazeny tím nejnovějším čipem, který Apple přinesl své řadě na podzim předchozího roku. Pokud tedy iPhony 13 obsahují čip A15 Bionic, je jistotou, že by jej dostal i chystaný model. To mu zajistí dlouhotrvající životnost a podporu. Spolu s tím se váže i paměť. Protože je iPhone 13 osazen 4GB pamětí RAM, není důvod se domnívat, že by nebyla tato kapacita přítomna i v novince.

iPhone SE 2. generace:

Interní úložiště 

Příliš složité není ani určení úložiště. Podíváme-li se na trend, který udávají aktuálně prodávané iPhony společností, najdeme v nabídce ještě iPhone 11 a 12. Apple oba prodává v 64GB variantě. Kdyby nový model SE přinesl vyšší úložiště, zbytečně by se prodražoval. U téhle základní řady má být kladen důraz na cenu a 64 GB je tak akorát, aby to postačilo každému nenáročnému uživateli. Složitější je to s nastavením vyššího úložiště. Zde může Apple uvést 128 či 256 GB, nebo ostatně rovnou obě možnosti.

Cena 

Není důvod si myslet, že iPhone SE (3. generace) nějak razantně zlevní. Logicky by tak mohl kopírovat aktuální cenu, tedy 11 690 Kč za 64 GB a 13 190 Kč za 128 GB. S generací iPhonů 13 jsme ale viděli, že když se chce, jde i zlevnit. Myslet si ale, že by se nový iPhone prodával pod hranicí deseti tisíc, je spíše bláhové. 

Bude ale zajímavé vidět, co Apple udělá s iPhonem 11. Ten aktuálně nabízí za 14 490 Kč v případě 64GB a za 15 990 Kč v případě 128GB kapacity. Nové SE vycházející z modelu XR by totiž bylo o poznání výkonnější, se stejným tělem i displejem, avšak pouze jedním fotoaparátem (který však také zvládá portrétový režim). I protože je v portfoliu Applu stále k dispozici iPhone 12, jedenáctka by měla vyklidit pole. 

Další možné scénáře 

Vycházíme z toho nejlogičtějšího, tedy že předobrazem pro iPhone SE 3. generace bude skutečně první „levný“ bezrámečkový iPhone. Model X totiž nabídl dva objektivy a ocelové rámečky, což rozhodně nejdostupnější iPhone nepotřebuje. Je zde ale samozřejmě více možností, ke kterým se Apple může uchýlit.

Koncept iPhonu SE 3. generace:

Tou nejhorší je jistě možnost, že by opět použil šasi iPhonu 8. Vše by tak zůstalo jako v předchozí generaci, jen by se opět vylepšil výkon. Tou zajímavější možností je, že by společnost použila iPhone XR, ale z důvodů nároků na Face ID by použila čtečku otisků prstů, kterou známe z iPadu Air a iPadu mini, tedy té v bočním tlačítku. Mohli bychom se tím zbavit i výřezu, kdy by Apple použil třeba jen průstřel pro čelní kameru. Zní to sice pěkně, je to ale nepravděpodobné.

Tou nejzajímavější možností je pak samozřejmě zcela nový design vycházející třeba z generace 12 či 13. Jenže kam bychom se přitom dostali s cenou? Jistě už by se tím nejednalo o nejdostupnější iPhone, který by navíc měl na 100% přinést podporu 5G. Apple by však do něho mohl implementovat i MagSafe, kterého se jistě jakýkoli starší recyklát nedočká. Výdrž baterie a její kapacita totiž bude jednoduše odvislá od modelu, že kterého bude novinka vycházet. 

.