Zavřít reklamu

Jak jistě víte, iPhone SE 3. generace se už začal oficiálně prodávat. A jak jistě také už víte, dostal se i k nám do redakce. Po unboxingu a prvních dojmech jsme ho podrobili i první fotografické zkoušce. Jak uspěl? Vlastně až překvapivě dobře. 

Nový iPhone SE příliš novinek nepřináší. To se od něho možná ale ani neočekává, jeho smysl je totiž poskytnout nejvyšší výkon v léty osvědčeném designu. Pro mobilní fotografy pak může být zklamáním, že se nijak nezměnila ani hardwarová specifikace zařízení. Není ale třeba zařízení hned odsuzovat, protože ono fotí vlastně skutečně dobře.

iPhone 8, iPhone SE 2. a iPhone SE 3. generace mají shodné specifikace jejich fotoaparátů. Konkrétně se jedná o širokoúhlý 12MPx fotoaparát s clonou ƒ/1,8 a OIS, který poskytne 5násobné digitální přiblížení a True Tone blesk s pomalou synchronizací. Portrétní režim s vylepšeným efektem bokeh a ovládáním hloubky ostrosti „osmička“ ještě neuměla, s ním i šesti efekty nasvícení přišla až 2. generace modelu SE. Oproti ní se však dějí novinky i v aktuální 3. generaci.

Za vším hledejte A15 Bionic 

Ta je totiž osazena čipem A15 Bionic, kterým disponují i nejnovější iPhony 13 a 13 Pro. Díky tomu je zde přítomno Smart HDR 4 pro fotky a Deep Fusion nebo fotografické styly. Kvalita videa se nikam neposunula, je zde pořád 4K video při 24, 25, 30 nebo 60 fps a 1080p HD video při 25, 30 nebo 60 fps. Nechybí ani optická stabilizace obrazu pro video, ani trojnásobný digitální zoom.

Stejná zůstala i čelní kamera, která je bohužel pořád jen 7MPx s clonou ƒ/2,2. I zde jsou však nově dostupné fotografické styly, Smart HDR 4 pro fotky nebo Deep Fusion. Novinkou je ale i zpomalené video v rozlišení 1080p při 120 fps. Jenže kvalita výsledků není zrovna valná, což neplatí o hlavní kameře.

Není třeba si namlouvat, že by se mělo jednat o nějakou špičku mezi mobilními fotoaparáty, to rozhodně ne. Ale na to, že se jedná o 5 let starou optiku, která byla vylepšena o softwarové novinky spojené s čipem A15 Bionic, jsou výsledky prostě skvělé. Mají ideální podání barev, mají věrné a přesné detaily, pěkná je i hloubka ostrosti, pokud fotografujete blízké objekty (makro přítomno není).

Pokulhává portrét, který pořád umí fotit jen lidi, a ne domácí mazlíčky. K tomu musíte využít aplikace třetí strany. Pokud si ale pohrajete s clonou, nejsou výsledky vyloženě špatné. Pokud se spokojíte s jediným hlavním objektivem, tak iPhone SE 3. generace v pohodě zvládne jakékoli denní focení. Apple prostě foťáky umí, a kde už nezvládá hardware, dohání to softwarem a jsem opravdu zvědavý, jestli budou v případě širokoúhlých fotografií na první pohled vidět nějaké razantní detaily mezi modelem SE a 13 Pro. Tento test teprve chystáme.

Ukázkové fotografie jsou pro potřeby webu zmenšeny. Plnou jejich velikost a kvalitu najdete zde.

Nový iPhone SE 3. generace můžete zakoupit například zde

.