Zavřít reklamu

Jistě mi dáte za pravdu, že většina lidí považuje hudbu za součást svých životů, u mladší generace to platí dvojnásob. Naprosto stejný fakt platí i o nevidomých, což je samozřejmě pochopitelné. Součástí poslechu oblíbených skladeb však jsou rozhodně sluchátka. U osob se zrakovým handicapem musíme zohlednit několik podstatných faktů, kterými se běžní uživatelé zabývat nemusí. A právě na výběr ideálních sluchátek pro nevidomé se v dnešním článku podíváme.

Odezva odečítacího programu

Pro uživatele, kteří mají problémy se zrakem, respektive především pro ty, kteří nevidí, je podstatnou částí systému odečítací program, který předčítá nevidomým obsah na obrazovce. Pokud totiž používáte bezdrátová sluchátka, dochází ke zpoždění přenosu zvuku, což negativně ovlivňuje ovládání daného zařízení. Pokud jste si tedy mysleli, že latence u bezdrátových sluchátek, která je vidícím zejména při hraní her nebo sledování videa nepříjemná, nevidomým nevadí, mýlili jste se. Z mé osobní zkušenosti je například u levnějších sluchátek odezva opravdu tak špatná, že jsem raději použil sluchátka drátová. Pokud tedy chce nevidomý uživatel vlastnit bezdrátová sluchátka i na práci, a nejen na poslech hudby, nejlepší volbou jsou nějaká s vyšší generaci Bluetooth. Jestli si chcete pořídit kompletně bezdrátová, nutná budou ta, která se zařízením komunikují zároveň, nikoli produkt, který má například s počítačem propojené jedno sluchátko a zvuk se poté posílá do druhého. V takovém případě však musíte sáhnout po dražším modelu, jako jsou například AirPods nebo Samsung Galaxy Buds.

Co poslech ve městě?

Stává se již takovým standardem, že mají lidé na ulici nebo v MHD nasazena sluchátka v uších a pravdou je, že u běžného uživatele, který nepotřebuje tolik vnímat sluchem, to nečiní nijak výrazný problém. Zrakově znevýhodnění lidé jsou však odkázáni výhradně na sluch, co se například pohybu po městě týče. I přesto se dají sehnat produkty, které nevidomému bez problému umožňují poslech hudby i za chůze ve městě. Klasická špuntová sluchátka takto používat nemůžete, jelikož vás díky své konstrukci odříznou od okolí, a nevidomý je, omluvte mi ten výraz, nahraný. To samé platí i o velkých sluchátkách přes uši. Ideální volbou jsou pak buď pecková sluchátka, mezi které patří například klasické AirPods, nebo produkty s režimem propustnosti, kdy umožňují posílat zvuky s okolí přímo do vašich uší, mohu uvést třeba AirPods Pro. Já osobně vlastním levnější AirPods, hudbu poslouchám klidně za chůze a ve chvíli, kdy na mě někdo hovoří nebo zrovna mám přecházet silnici, jedno sluchátko z ucha vyjmu a hudba se mi pozastaví.

Zvuk, aneb alfa a omega všech sluchátek

Zrakově znevýhodnění uživatelé se primárně soustředí na sluch, a je pravdou, že zrovna zvuk u sluchátek patří mezi jeden z nejdůležitějších parametrů. Nyní si určitě mnozí z vás pomyslí, z jakého důvodu tedy používám AirPods, když právě tato sluchátka ve zvuku nevynikají? Osobně jsem se dlouho AirPodům bránil, slyšel jsem obrovské množství jak bezdrátových, tak drátových sluchátek, a zvukově bych je zařadil rozhodně výše než právě AirPods. Na druhou stranu se řadím spíše mezi uživatele, kteří hudbu poslouchají jako kulisu k chůzi, práci nebo cestování. Často se také přepínám mezi zařízeními, telefonuji, a i ve chvíli, kdy si hudbu pustím večer před spaním, nabídnou mi AirPody poměrně slušný, i když ne nadprůměrný, zvukový zážitek.

Koncept AirPods Studio od Applu:

Jaká sluchátka si jako nevidomý pořídíte závisí zejména na tom, jaký je váš životní styl. Jestli vám jde primárně o občasný poslech hudby v MHD a na akcích, kde nechcete rušit okolí, na zvuku vám však tolik nezáleží, můžete sáhnout v podstatě po jakýchkoli sluchátkách. Pokud vám jde primárně o zvuk, sluchátka používáte výhradně v kanceláři a na večerní poslech kvalitní muziky, AirPods si asi nepořídíte, sáhnete spíše po sluchátkách konstrukce přes uši. Jestli se však řadíte mezi městské uživatele, kteří sluchátka mají v uších neustále, a to jak při chůzi, práci nebo večerní seriálové dvouhodinovce, AirPods, nebo sluchátka jim podobná, pro vás budou ideální volbou. Samozřejmě nemusíte okamžitě běžet do obchodu pro sluchátka od Applu, není těžké najít i produkt od jiné značky, který má podobně kvalitní mikrofony, zvuk, skladné pouzdro a detekci ucha. Osobně si však myslím, že ať už sáhnete po AirPodech nebo jiných kvalitních True Wireless sluchátkách, budete spokojeni.

.