Zavřít reklamu

V minulém díle pravidelného seriálu Technika bez očí jsme si rozebrali, jaké herní tituly si můžete zahrát i bez zraku a ukázali jsme si i příklady přístupných her jak pro zrakově znevýhodněné uživatele, tak i pro ty běžné. Dnes se zaměříme na tituly, které jsou určené výhradně nevidomým, a to jak pro počítače, tak i tablety či mobilní telefony.

Ovládání her na počítačových platformách

Co se týče počítače, a to jak operačního systému Windows, tak i macOS, drtivou většinu titulů nevidomí obsluhují pouze za pomoci klávesnice. Jak jsem ve výše uvedeném článku zmiňoval, zrakově handicapovaná osoba se orientuje podle zvuku, kdy reaguje na to, jestli zvukové podněty přichází z pravé či levé strany. Pro pohyb se většinou používají klasické šipky dopředu, dozadu, doprava a doleva, nebo jedna z kláves W, A, S, D. V drtivé většině případů vývojáři nepřidají k titulu grafiku, najde se ale i několik placených her, u kterých je i grafika dostupná. Převážně pro platformu Windows je her poměrně velké množství, databázi her najdete na těchto stránkách.

audiogames logo

Ovládání her na mobilních platformách

Hry pro mobilní platformy jsou rozhodně více rozšířeny na iOS, i na Androidu jich však poměrně velké množství najdete. Ovládání probíhá za pomoci gest, pohyby do určitých stran se většinou provádějí švihnutím po displeji na danou stranu, často se také používá poklepání jedním či několika prsty. Jedna ze skvělých her, která obsahuje možnosti ovládání poměrně široké, nese název A Blind Legend. V této hře vystupujete za nevidomého otce, který čelí mnoha nástrahám a musí se přes ně nějakým způsobem dostat.

Dalším méně rozšířeným ovládáním je, že telefonem šviháte na stranu, ze které slyšíte zvuk. Švihnutím se musíte se trefit tam, odkud daný zvuk vychází. Smartphone podle vestavěného akcelerometru pozná, zda jste zamířili dobře nebo špatně. Těchto her je ale opravdu málo, mohu ale například zmínit stolní tenis pro nevidomé – Blindfold Pong.

Osobně se hrám, u kterých musím mít nasazena sluchátka, tolik nevěnuji. Nejvíce mi totiž vadí, že jsem poté téměř kompletně odříznutý od okolí – nejsem například schopen si všimnout, zdali za mnou někdo přichází a jednoduše nevnímám okolí. Občas si však čas ke hraní najdu a i přesto, že mě mnoho titulů nezaujalo, několik málo kvalitních her se rozhodně najde. Hry pro nevidomé se bohužel, narozdíl od těch pro běžné uživatele, vzhledem k nízkým ziskům vyvíjí pomalu. Mezi naprosto běžnou praxi patří to, že k titulu, který je více než 5 let starý, nikdy nevyjde žádný update. Navíc hry pro nevidomé moc rychle nepřichází, je zde tedy poměrně omezený výběr. Pro některé hráče s handicapem tedy může být těžké najít titul, který by je opravdu zaujal. Na druhou stranu je skvělé, že alespoň nějací vývojáři hry pro zrakově znevýhodněné programují, tím spíš, když se jim povede skvěle propracovaná hra.

.