Zavřít reklamu

Společnost Apple se chlubí tím, že jsou všechny její produkty přístupné prakticky pro kohokoliv, ať už se jedná o běžné uživatele, profesionály či osoby se zrakovým nebo sluchovým znevýhodněním. Narozdíl od Androidu a Windows je však pro iOS, iPadOS a macOS dostupný pouze jeden mluvící program, Voiceover. U iPhonu a iPadu jej zvládl Apple vyladit doslova perfektně, co se však týče právě macOS, je dostupnost pouze jednoho programu asi největší Achilovou patou. Na celou problematiku se však podíváme postupně.

Jak Apple, tak Microsoft nabízí ve svých systémech odečítače obrazovky nativně. Co se týče Windows, program se jmenuje Předčítání a i přesto, že se jej Microsoft snaží posouvat dopředu, tak je z mé osobní zkušenosti VoiceOver stále přeci jen o něco dále. Předčítání stačí na jednoduché brouzdání po internetu, prohlížení dokumentů, pokročilejší práci s ním však nevidomí nevykonají.

Pro Windows však existuje celá řada alternativ, které jsou velmi spolehlivé. Dlouhou dobu byl mezi zrakově znevýhodněnými populární placený odečítač Jaws, který nabízí funkcí opravdu nespočet, a před VoiceOverem byl výrazně napřed. Problém však je převážně v jeho ceně, která se pohybuje v řádu desítek tisíc korun, navíc si za tuto cenu koupíte pouze 3 aktualizace tohoto programu. Proto mnoho zrakově znevýhodněných upřednostňovalo macOS, jelikož se s chybami VoiceOveru tak nějak vypořádali a platit se jim za Jaws pochopitelně nechtělo. Pro Windows byly k dispozici i alternativní programy, jako například placená Supernova nebo neplacené NVDA, ty ale tak kvalitní nebyly. NVDA se však postupně začalo posouvat obrovskými kroky dopředu a mnoho funkcí z Jawsu přebralo. Samozřejmě pro extrémně pokročilé uživatele nedostačuje, pro ty středně pokročilé ale stačí bohatě. VoiceOver v macOS naopak poslední léta stagnuje – a je to znát. Nativní aplikace jsou sice s přístupností na relativně dobré úrovni, co se však týče aplikací třetích stran, mnoho z nich je špatně použitelných právě ve srovnání s Windows.

jaws
Zdroj: Freedom Scientific

Tím však nechci říci, že je macOS jako takový pro zrakově handicapované nevyužitelný. Existují lidé, kterým se systém líbí více a raději sáhnou po něm než právě po systému od Microsoftu. Výhoda macOS navíc spočívá v tom, že na něm Windows můžete jednoduše spustit pomocí virtualizace. Pokud tedy člověk pracuje ve Windows jen občas, nečiní mu to takový problém. Notebooky od Applu navíc nabízí skvělou výdrž, jsou extrémně lehké a dobře přenosné. Abych však řekl pravdu, MacBook momentálně nevlastním a jeho koupi v bližší budoucnosti ani neplánuji. Většinu věcí totiž zvládnu na iPadu, který má odečítač odladěný perfektně, dokonce je v mnohém lepší, než právě na macOS. Počítač vytahuji vlastně jen v případech, kdy potřebuji pracovat v programech, pro které neexistuje vhodná alternativa ani pro iPad, ani pro Mac. Pro mě tedy MacBook úplně nedává smysl, mnozí nevidomí uživatelé, včetně těch, které znám osobně, si jej ale nemohou vynachválit, a přes chyby v přístupnosti v podobě nekorektního vyčítání některého obsahu se dokáží přenést.

macos vs windows
Zdroj: Pixabay

Ptáte se, jestli bych tedy nevidomému doporučil macOS? Záleží na situaci. Pokud jste běžný uživatel, který počítač potřebuje pouze na e-maily, jednoduchou správu souborů a méně složitou kancelářskou práci, již nějaké to Apple zařízení vlastníte a z nějakého důvodu vám nevyhovuje iPad, do Macu můžete s klidným svědomím jít. Jestli programujete a vyvíjíte jak pro macOS, tak i pro Windows, tak Mac využijete, budete ale více spoléhat právě na Windows. Pokud vykonáváte složitější kancelářskou práci a pracujete především v programech, pro které není v macOS vhodná alternativa, je zbytečné vlastnit počítač od Applu. Rozhodování mezi těmito systémy však není jednoduché a jako u vidících, i u osob se zrakovým znevýhodněním záleží na preferencích jednotlivce.

.