Zavřít reklamu

I přesto, že bych si ještě před nedávnou minulostí nedokázal představit, že se kromě iPhonu v mé kapse objeví na ruce Apple Watch, na stole iPad a MacBook, v uších AirPods a na skříni hrající HomePod, časy se mění. Nyní tak s klidným svědomím mohu říci, že jsem v Apple ekosystému zakořenil. Na druhou stranu stále vlastním i Android zařízení, se systémem Windows se setkávám pravidelně a služby jako je Microsoft a Google Office, Facebook, YouTube a Spotify mi cizí rozhodně nejsou, právě naopak. Z jakého důvodu jsem tedy přesedlal na Apple, a jaký význam má právě tato firma (nejen) pro uživatele bez zraku?

Zpřístupnění je u Applu téměř všude

Ať už si vezmete kterýkoli iPhone, iPad, Mac, Apple Watch nebo třeba Apple TV, již od začátku je v nich implementován odečítací program VoiceOver, který je možné spustit již před samotnou aktivací daného zařízení. Velice dlouhou dobu byl Apple jediná firma, u které jste mohli produkty používat již od samého počátku bez zraku, v nynější době je ale naštěstí situace jiná. Jak ve Windows, tak v Androidu existují odečítací programy fungující po prvním zapnutí daného zařízení. V desktopovém systému od Microsoftu vše funguje víceméně spolehlivě, u Androidu je však Achillovou patou chybějící český hlas, který je nutné doinstalovat -vždy jsem proto musel o aktivaci požádat vidícího uživatele.

nevidomi_blind_fb_unsplash
Zdroj: Unsplash

Začátky jsou jedna věc, co ale přístupnost v ostrém využití?

Apple se chlubí tím, že všechna jeho zařízení může plnohodnotně ovládat naprosto každý bez ohledu na handicap. Z pohledu osob s problémy se sluchem to nemohu posoudit, jak je na tom Apple s použitelností pro zrakově znevýhodněné však ano. Co se týče iOS, iPadOS a watchOS, odečítací program VoiceOver je opravdu na vysoké úrovni. Je samozřejmě jasné, že na nativních aplikacích si Apple dá záležet, ani u softwarů třetích stran se však zpravidla nestává, že by byly hůře přístupné než na Androidu. Odezva odečítače v systému je opravdu plynulá, to samé platí i o gestech na dotykové obrazovce, klávesových zkratkách při připojené externí klávesnici nebo o podpoře braillských řádků. Ve srovnání s Androidem, kde máte na výběr z několika odečítačů, je na iPhonech odezva i obsluha o něco propracovanější, a to zejména v pokročilých aplikacích třetích stran na střih hudby, práci s dokumenty nebo tvorbu prezentací.

Horší je to už ale s macOS, zejména proto, že Apple trochu usnul na vavřínech a na VoiceOveru tolik nepracuje. V některých místech systému, ale i aplikacích třetích stran, je jeho odezva tristní. Oproti nativnímu Předčítání ve Windows zastává VoiceOver vyšší postavení, pokud si jej však porovnáme s placenými odečítacími programy, odečítací program od Applu na ně v ovladatelnosti ztrácí. Na druhou stranu, kvalitní odečítací softwary pro Windows se cenově pohybují v řádu desítek tisíc korun, což rozhodně není nízká investice.

Jsou slova Applu o přístupnosti pravdivá?

Při práci s iPhonem a iPadem by se dalo říci, že je přístupnost vzorová a takřka bezchybná, kdy kromě hraní her a úpravy fotografií a videí najdete téměř na jakýkoli úkon aplikaci ovladatelnou pomocí odečítače obrazovky. U macOS nebývá problém v přístupnosti jako takové, ale spíše v plynulosti VoiceOveru. I tak se ale macOS pro nevidomého na určité úkony hodí více než Windows, a to i ve chvíli, kdy jsou v něm doinstalovány placené odečítací programy. Apple jednak těží z ekosystému, navíc některé aplikace pro kreativitu, psaní textů nebo programování jsou dostupné výhradně pro Apple zařízení. Rozhodně se tedy nedá říci, že jsou všechny produkty kalifornského giganta tak skvěle odladěny, jak je nám v reklamách prezentováno, i tak si myslím, že pro kreativní nevidomé uživatele, studenty nebo programátory dává vstup do jablečného světa smysl.

Benjamin Levíček

Slepota není slepá ulice!

I když jsem nevidomý, snažím se překonávat bariéry a v žádném případě to neberu negativně. Studuji osmileté gymnázium, velice rád sportuji, hraji na hudební nástroje a poznávám nové lidi. Zajímám se o technologie, zejména pak o Apple, nezavrhuji ale ani jiné značky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.