Zavřít reklamu

Nevidomí uživatelé mohou přístroje ovládat pomocí odečítače obrazovky, který jim hlasitým předčítáním sděluje informace. Tento způsob je nejjednodušší, většina nevidomých má navíc zhasnutou obrazovku a nemalá část také hodně rychle nastavenou řeč, které okolí zpravidla nerozumí, soukromí je tedy víceméně zajištěno. Na druhou stranu může hlasový výstup rušit ostatní lidi v okolí. Řešením jsou sluchátka, osoba se zrakovým znevýhodněním je ale kvůli nim odříznuta od zbytku světa. Existují však přístroje, braillské řádky, které k telefonu nebo počítači prostřednictvím USB či Bluetooth můžete snadno připojit. Právě těmto produktům se dnes budeme věnovat.

Ještě předtím, než se k řádkům dostanu, bych chtěl v krátkosti napsat něco o Braillově písmu. Skládá se ze šesti teček ve dvou sloupcích. Levou stranu tvoří body 1 – 3, pravou pak 4 – 6. Jak už někteří jistě tuší, znaky se tvoří kombinacemi těchto bodů. Na braillském řádku je však písmo osmibodové kvůli úspoře místa, protože ve chvíli, kdy napíšete v klasickém braillském písmu číslo nebo velké písmeno, musíte použít speciální znak, což v případě osmibodu odpadá.

Braillské řádky, jak už jsem zmiňoval, jsou přístroje, které dokáží zobrazit text na počítači či telefonu v braillově písmu, jsou však vázány na odečítač obrazovky, bez něj nepracují. Většina výrobců vytváří řádky se 14, 40 a 80 znaky, po překročení těchto znaků musí uživatel posunout text, aby mohl číst dále. Velké množství řádků má v sobě zabudovanou braillskou klávesnici, na které se dá psát podobně, jako na stroji pro nevidomé na psaní na papír. Dále je nad každým znakem tlačítko, po jehož stisku se kurzor přesune nad potřebný znak, což je v textu velice užitečné. Většina moderních řádků v sobě má integrovaný zápisník, který text uloží buď na SD kartu nebo jej umí posílat do telefonu. Řádky se 14 znaky jsou většinou využívány hlavně do terénu, k telefonu nebo tabletu na jednodušší používání. Ty se 40 znaky jsou skvělé pro středně dlouhé čtení nahlas nebo na práci k počítači či tabletu, perfektní využití se také najde při čtení titulků u sledování filmu. Řádky s 80 znaky se moc nepoužívají, jsou neskladné a zabírají příliš mnoho místa.

Ne všechny osoby se zrakovým znevýhodněním braillské řádky používají, protože nečtou tak rychle nebo jim to přijde zbytečné. Za mě je braillský řádek skvělý převážně na korekturu textů nebo výborná pomůcka do školy, a to převážně při studiu cizích jazyků, kdy je velice nepříjemné čtení textu například v angličtině českým hlasovým výstupem. Používání v terénu je dost limitující, a to i tehdy, když máte menší řádek. Písmo na něm se totiž jednoduše znečistí a tím se produkt znehodnotí. Myslím si však, že v klidném prostředí je používání více než užitečné a do školy nebo při čtení před lidmi je to perfektní kompenzační pomůcka.

.