Zavřít reklamu

Poslepu se dá vykonávat poměrně velké množství úkonů v oblasti technologií, a to hlavně díky čtečkám obrazovky a jiným asistivním technologiím, které zpřístupňují obsah pro zrakově znevýhodněné uživatele. Jak se ale věc má tehdy, pokud by se chtěl nevidomý stát architektem, tvořit nákresy či pracovat s grafickými programy? Jde to vůbec, anebo je tento obor zrakově znevýhodněným zapovězen?

Situace není tak bídná, jak by se na první pohled mohlo zdát

Asi nejvíce záleží na tom, zdali se člověk jako nevidomý narodil, anebo o zrak přišel až později. Ve chvíli, kdy daná osoba přišla o zrak již v útlém dětství nebo se s ním vůbec nenarodila, je na svůj handicap zvyklá, na druhou stranu má daleko horší vizuální představivost. Mnoho lidí, kteří oslepli v pozdějším dětství, ve fázi dospívání nebo v mládí se dokázalo se svým znevýhodněním vyrovnat a návyky z minulosti si do budoucího života promítli. Dokáží tedy nejen psát tužkou, ale třeba i obstojně kreslit a dobře si představit 3D modely. To ale rozhodně neznamená, že se nevidomí, kteří mají zhoršenou vizuální představivost, nemají šanci v takovýchto oblastech uplatnit. Existují totiž speciální fólie, na které se po nakreslení propiskou reliéfně zvýrazní kreslený objekt. Ty používají nevidomí k rýsování, vhodné jsou ale i pro učitele či asistenty pedagoga – ti na ně mohou určitý objekt rychle nakreslit. K lepší představě o daném objektu se také dají použít 3D tiskárny.

Takto vypadá reliéfní mapa Plzně pro nevidomé:

Dalším zařízením, které dokáže objekty zvýraznit do haptické podoby, je fuser. Na speciální papír se nakopíruje, případně černou fixou nakreslí předloha, papír se poté nechá přístrojem „projet“ a kontura znázorněných objektů vystoupí hmatatelně na povrch. Přes všechny tyto technologie je přiblížení vizuálních schémat úplně nevidomým uživatelům často problematické. Osobně se v oblasti vizuální představivosti považuji spíše za antitalenta, nicméně mi právě výše zmíněné technologie opravdu pomáhají a jsem díky nim alespoň nějak schopný zvládnout ve škole například geometrii.

Takto vypadá fuser pro nevidomé:

fuser pro nevidome
Zdroj: zoomtext.de

Přístupnost aplikací bývá často kámen úrazu

Jako ve všech odvětvích, tak i v oblasti práce s grafikou je přístupnost aplikací pro nevidomé velice důležitá. Mnozí vývojáři moc nepočítají s tím, že by osoby se zrakovým handicapem někdy budou mít potřebu řešit vizuální stránku věci, nebo snad profesionálně s grafickými programy pracovat. Je však pravdou, že některé programy pro architekty, zejména pak pro Windows, jsou k ovládání s odečítačem obrazovky uzpůsobené.

Závěr

Jak jsem již výše zmiňoval, rozhodně nepatřím mezi ty nevidomé, kteří by oplývali talentem na jakékoli grafické úkony, ve škole jsem občas byl rád, že se mi podařilo alespoň nějakým způsobem rýsovat. Mezi nevidomými se opravdu mnoho lidí s obstojnou vizuální představivostí nenajde, zejména ti, co oslepli později, však teoreticky s grafikou pracovat mohou.

.