Zavřít reklamu

Mysleli jste si, že dnešní technologie je pro nevidomého složité ovládat? Mohu vás ubezpečit, že je tomu právě naopak. Každý moderní smartphone s operačním systémem Android nebo iOS disponuje odečítačem obrazovky (mluvícím programem), díky kterému jej mohou osoby se zrakovým postižením bez problému používat. U Androidu existuje odečítačů více, větší oblibu mezi nevidomými ale má právě operační systém od Applu, jelikož narozdíl od Googlu na svém VoiceOveru Apple pracuje a s novými aktualizacemi jej posouvá pořád dopředu. Ostatní odečítače se sice snaží VoiceOver dohnat, zatím je ale stále Apple s přístupností pro nevidomé nejdál. Navíc odečítačem disponují téměř všechny produkty od Applu včetně Macu, hodinek či Apple TV. My se dnes podíváme na to, jak VoiceOver funguje na iPhonu.

VoiceOver je odečítač obrazovky, který vám na ní dokáže přečíst obsah, umí toho ale mnohem více. Po zapnutí totiž zpřístupní gesta, díky kterým je ovládání pro nevidomého intuitivnější. Pokud totiž chce osoba se zrakovým postižením otevřít položku, musí nejprve zjistit, co je na obrazovce. Položky se prochází tak, že rychle přejedete (švihnete) prstem doprava pro přečtení následující položky, nebo doleva pro přečtení položky předchozí. Pokud ji chcete otevřít, stačí kdekoliv na obrazovce poklepat. Ve chvíli, kdy na položku pouze klepnete, VoiceOver přečte její obsah, pro otevření je tedy nutné poklepat. VoiceOver obsahuje gest daleko více, tato ale stačí k jednoduchému představení.

iphone xs voiceover gesto
Zdroj: support.apple.com

Pokud si chcete VoiceOver zapnout a vyzkoušet, není to nic těžkého. Stačí otevřít Nastavení, přesunout se do sekce Zpřístupnění, klepnout na VoiceOver a zapnout přepínač. Pro ovládání ale musíte používat gesta, která jsem zmiňoval výše. Aby se nestalo, že budete z VoiceOveru zmatení, před zapnutím si v Zpřístupnění otevřete sekci Zkratka zpřístupnění a vyberte VoiceOver. Poté můžete VoiceOver zapínat/vypínat trojím stisknutím tlačítka plochy, pokud máte telefon s Touch ID, nebo trojím stisknutím zamykacího tlačítka, máte-li telefon s Face ID. VoiceOver poté můžete zkoušet používat.

Diskuze k článku

    Máme osmiletého nevidomého syna, věřím že snad jednou bude tak na tom jako Vy co se týká apple produktů.Má iPad na kterém mu pouštíme YouTube, to má moc rád, diktafon ale nevíme jak ho i jinak zabavit, je docela i šikovnej.iPad si umí sám zeslabit nebo dát nahlas.Jen tak něco ho nebaví a je asi i rozmazlenej, kolikrát se mu hodně věcí i nechce dělat ale musí, potřebuje být samostatnej.Má zachovalej světlocit,třeba sluneční světlo vnímá a nebo i normální ve tmě, si myslíme. Pěknej článek, Voice Over je moc fajn, škoda že nefunguje i na messengeru, to by bylo taky dobré

    Dobrý den,
    moc děkuji. Co se týče VoiceOveru, není to nijak těžké ovládat, Messenger s ním funguje velice dobře, používám jej denně. Myslím, že nebude problém se s VoiceOverem naučit.

celý text

Čtěte více