Zavřít reklamu

Pokud často natáčíte videa nebo pořizujete fotografie, jistě jste se dostali do fáze, kdy jste soubory potřebovali upravit – a to samé platí například i o častém pořizování audio nahrávek. Co se však týče nevidomých uživatelů, se zpracováním vizuálního i audiovizuálního obsahu to není úplně tak jednoduché. Ukážeme si proto, jak se i poslepu dá zvládnout alespoň v provizorní formě natáčení a následná úprava videa.

Jak jistě tušíte, pokud po zrakově handicapovaných lidech budete chtít, aby zpracovali zvuk, v oblasti přístupnosti by to pro ně mělo činit výrazný problém, samozřejmě v případě, pokud zvolí vhodný program. Co se však týče pořizování fotografií a videí, nevidomý prakticky nemá možnost zkontrolovat, zdali jsou zachyceny všechny objekty, které jsou na fotografii či videu potřeba. Přesto však existuje možnost, jak alespoň nějakým způsobem video poslepu natočit.

Předně bych chtěl upozornit, že se zrakově znevýhodnění logicky nemohou v natáčení dostat na úroveň běžných uživatelů, nebudou také moci zaznamenat větší a pohybující se skupinu lidí. Pokud však chcete například vizuálně zaznamenat své hudební vystoupení nebo experiment do školy, nejjednodušší cesta je zakoupení stativu na telefon či kameru. Místnost, ve které budete natáčet, musíte mít perfektně zmapovanou, a nejlépe byste měli požádat vidícího, aby vybral ideální místo, kde budete moci stativ před natáčením umístit. S vidící osobou se také domluvte, jak zvolit ideální vzdálenost od zařízení, abyste v záběru vypadali dobře. Těsně před natáčením se ujistěte, že se v místě, kde stojíte, nenachází pohozené nějaké věci – do videa by se to pochopitelně úplně nehodilo.

iphone_video_stativ
Zdroj: Unsplash

Jestli jste od tohoto článku čekali nějakou revoluci v tom, jak se zrakově znevýhodnění mohou vizuálně projevovat, pak jsem vás zajisté zklamal. Co se týče fotografií, je v podstatě nemožné v terénu poslepu fotit dobře vypadající snímky. U videí je to o něco lepší. Nemůžete sice natáčet v terénu, jestli se však chcete jakkoli prezentovat, tak za pomoci stativu a volby vhodného místa to rozhodně zvládnete. S případnou úpravou je to však horší, jelikož i přesto, že přístupné video editory bez problémů najdete, může se vám jednoduše stát, že zvuk sestříháte správně, z videa ale odstraníte věc, která do něj zrovna zapadala. Celkově si nemyslím, že kdokoli se zrakovým znevýhodněním může být perfektní editor videí, pokud však chcete jen občas natáčet to, jak se právě prezentujete, možnost i poslepu máte.

.