Zavřít reklamu

App Store je plný aplikací všeho druhu – od sociálních sítí přes vzdělávací softwary až k těm, které pomáhají osobám se zdravotním znevýhodněním. Z těch, co dokáží pomoci, si ukážeme jednu, která je naprosto zdarma, nabízí však nepřeberné množství velice užitečných funkcí. Jedná se o aplikaci Seeing AI od společnosti Microsoft. Je sice v angličtině, většina funkcí však v České republice pracuje naprosto korektně.

Seeing AI se skládá z několika obrazovek. Ta první nese název Short Text a jak už z názvu napovídá, dokáže po namíření fotoaparátu nahlas přečíst tištěný text. Překvapivě to funguje i bez zapnutého VoiceOveru a dokonce v češtině. Tato funkce je velice užitečná převážně tehdy, kdy chce nevidomý používat přístroje bez odečítače a vyčíst z nich informace – například kávovar s displayem. Druhá obrazovka, Document, umí text naskenovat a jako obrázek či textový soubor uložit. Největší výhoda oproti běžným rozpoznávacím aplikacím je ta, že uživateli oznamuje, který okraj dokumentu není vidět, a když se nevidomému podaří telefon správně namířit, text vyfotí. To je ale z funkcí pro rozpoznávání tištěného textu vše.

Přejdeme k obrazovce Product, která umí po vyfocení čárového kódu přečíst jeho složení. Samozřejmě existuje obrovské množství softwarů pro čtení čárových kódů, Seeing AI ale při zaznamenávání hlasitým pípáním upozorňuje, že máte telefon správně namířený. Další obrazovka nese název Person a jejím úkolem je rozpoznání osob včetně určení věku a pohlaví. Věk logicky ne vždy funguje úplně spolehlivě, dost často se ale stává, že ani pohlaví neurčí aplikace správně. Další obrazovka, Curency, je v našich končinách nepoužitelná. Umí v reálném čase rozpoznat bankovky, podporuje ale pouze americké a kanadské dolary, eura, rupie, libry a japonské jeny. Obrazovka Scene už je ale výrazně zajímavější, protože dokáže po vyfocení poznat jakoukoliv věc na fotce. Řekne o ní i veškeré podrobnosti – pokud se například na fotce nachází pes na podlaze u křesla, tak v angličtině oznámí kromě toho klidně i barvu křesla.

Poslední tři obrazovky se nazývají Color, Handwriting a Light. První zmiňovaná rozpoznává poměrně dobře barvy, samozřejmě ale spíše ty základní. Pokud je objekt vícebarevný nebo obsahuje pruhy, výsledky moc ohromující nejsou – na roztřídění prádla při praní nebo výběr oblečení to ale stačí. Handwriting umí přečíst rukopis – tato funkce taktéž není bůhvíjak spolehlivá, orientačně se ale dá podle výsledku pochopit kontext. Poslední zmíněná funkce slouží osobám se zrakovým znevýhodněním, které nevidí ani světlo. Dokáže jej totiž identifikovat a přehrávat tón. Čím je tón vyšší, tím je světlo silnější. Jelikož se mi světlocit stále zhoršuje, už jsem tuto funkci také párkrát využil.

Je skvělé, že existují aplikace, které dokáží nevidomým takto pomoci. To, že je Seeing AI zadarmo, už je příjemný bonus navíc. Většina takovýchto aplikací je spíše placených a zrovna za Seeing AI bych platit ochotný byl.

Diskuze k článku

    Dobrý den děkuji za článek. Perfektni nahlédnutí do života nevidomeho. Chci se zeptat, jste nevidomy od narození? Pokud ano jakým způsobem vlastně “rozpoznavate” barvy? Jste schopen si onu barvu nějak představit, když ji vlastně rozpoznate? Děkuji za odpověď přeji pekny den.

    Dobrý den. Moc děkuji za pochvalu i za zajímavý dotaz. Jsem nevidomý od narození, barva je tedy pro mě pouze pojem a vůbec si barvy nedokáži představit. Spíš si zhruba pamatuji, jaké barvy se k sobě hodí.

celý text

Čtěte více