Zavřít reklamu

V posledních dnech akcionáři Applu tvrdě kritizují plat Tima Cooka, generálního ředitele společnosti. Podle zveřejněných dat si za fiskální rok 2021 celkově přišel na necelých 99 milionů dolarů, přičemž tato částka se skládá nejen ze samotné mzdy, ale zároveň i z odměn, náhrad a akcií. Ačkoliv na první pohled se jedná o extrémní sumu peněz, je částka ve finále skutečně tak vysoká, když ji porovnáme s příjmem generálních ředitelů ostatních technologických gigantů?

Příjmy ředitelů předních firem

Ředitel Googlu, Sundar Pichai, si stejně jako Cook přijde na poměrně pohádkové peníze. Ačkoliv jeho plat činí „pouze“ 2 miliony dolarů, tak například za rok 2016 si celkově přišel 198,7 milionů dolarů (plat + akcie), čímž znatelně překračuje zmiňovaného ředitele Applu. Co se pak týče Microsoftu, ten má již od roku 2014 pod palcem Satya Nadella, jehož roční příjem za fiskální rok 2021 dosáhl 44,9 milionů dolarů, čímž si o 12 % polepšil oproti předchozímu roku. Špatně se nemá ani ředitelka firmy AMD, Lisa Su, která se specializuje na vývoj a výrobu čipů a procesorů. Ta si totiž za rok přijde na zhruba 58,5 milionů dolarů.

Spolu s AMD je také vhodné uvést i šéfa Intelu, v tomto případě spíše šéfy. Jelikož firma v posledních letech přišla o svou vůdčí pozici a potýká se s nemalými problémy, došlo proto k výměně generálního ředitele. Ještě poměrně nedávno stál v čele společnosti Bob Swan, který si za rok 2019 přišel na téměř 67 milionů dolarů. Následně byl ale nahrazen bývalým šéfem VMWare, Patem Gelsingerem, jehož roční kompenzace není tak úplně známá. Jedno je ale jisté. Jestliže si v dobře rozjeté firmě ročně přišel na 42 milionů dolarů, tak mu Intel musí zaplatit mnohem víc, když zohledníme fakt, že přichází do propadlé společnosti řešit současnou krizi. Podle některých informací by si teoreticky proto mohl přijít i na celkovou kompenzaci v hodnotě více než 100 milionů dolarů.

Mark Zuckerberg

Výrobce grafických čipů Nvidia se v posledních letech těší nemalé oblibě. Aktuálně totiž stojí za nesmírně populárními grafickými kartami RTX pro hráče, stejně tak provozuje cloudovou herní službu GeForce NOW a neustále pracuje na zajímavých novinkách. Není se proto čemu divit, že si šéf společnosti a její spoluzakladatel, Jensen Huang, ročně přijde na něco přes 19 milionů dolarů. Na zajímavou situaci pak můžeme narazit v případě ředitele firmy Meta (dříve Facebook), všem známého Marka Zuckerberga, jehož roční plat již od roku 2013 činí 1 dolar. U toho to ale nekončí. Když k tomu připočteme všechny náhrady, bonusy a akcie, tak totální kompenzace činí 25,29 milionů dolarů.

Je kritika Cooka na místě?

Když se podíváme na celkové kompenzace šéfů ostatních technologických gigantů, můžeme ihned vidět, že je Tim Cook jedním z nejlépe placených ředitelů. Na druhou stranu je nutné vzít v potaz důležitý fakt – Apple je stále nejhodnotnější firmou světa s nemalými příjmy. Zdali ale skutečně akcionáři budou schopni protlačit změnu v případě placení současného šéfa je prozatím nejasné.

.