Zavřít reklamu

Po včerejším oznámení finančních výsledků, ve kterých Apple odkryl, že ve čtvrtém fiskální čtvrtletí roku 2014 měl obrat přes 42 miliard dolarů s čistým ziskem 8,5 miliardy dolarů, následoval konferenční hovor, na němž Tim Cook odpovídal na dotazy investorů a prozradil několik zajímavých informací.

Apple nestíhá vyrábět nové iPhony

Za uplynulé čtvrtletí prodal Apple přes 39 milionů iPhonů, o 12 procent víc než ve třetím čtvrtletí, meziroční nárůst činí 16 procent. Tim Cook uvedl, že vypuštění iPhonu 6 a 6 Plus bylo nejrychlejší, které kdy Apple předvedl, a zároveň nejúspěšnější. „Prodáváme všechno, co vyrábíme,“ zopakoval několikrát.

Na otázku, zda Apple správně odhadl zájem o jednotlivé modely, ovšem Cook přímou odpověď neměl. Podle něj je těžké odhadnout, o jaký iPhone (jestli větší, či menší) je větší zájem, když Apple okamžitě veškeré vyrobené kusy prodá. „Nikdy jsem se po vypuštění produktu necítil tak skvěle. To je možná nejlepší způsob, jak to shrnout,“ uvedl.

Silné prodeje Maců

Jestli některý produkt v posledním čtvrtletí zazářil, byly to Macy. 5,5 milionu prodaných počítačů značí 25procentní nárůst proti třetímu čtvrtletí, meziroční nárůst je 21procentní. „U Maců to bylo ohromující čtvrtletí, naše nejlepší v historii. Výsledkem je náš největší podíl na trhu od roku 1995,“ pochlubil se Cook.

Podle výkonného ředitele sehrála výraznou roli back-to-school sezona, kdy si nové počítači pořizovali ve výhodných akcích studenti. „Jsem na to opravdu hrdý. Mít 21 procent na trhu, který se zmenšuje; není nic lepšího.“

iPady nadále padají

V kontrastu s velkým úspěchem Maců jsou iPady. Jejich prodeje už ve třetím čtvrtletí za sebou klesly, v tom posledním se prodalo 12,3 milionu iPadů (o 7 % méně než v předchozím čtvrtletí, o 13 % méně meziročně). Tima Cooka ovšem situace neznepokojuje. „Vím, že tu jsou negativní komentáře, ale já to beru z jiné perspektivy,“ začal vysvětlovat Cook.

Apple dokázal za pouhé čtyři roky prodat 237 milionů iPadů. „To je dvakrát více, než se v prvních čtyřech letech prodalo iPhonů,“ připomněl CEO Applu. Za posledních 12 měsíců Apple prodal 68 milionů iPadů, za celý fiskální rok 2013 jich prodal 71 milionů, což není tak dramatický propad. „Vidím to jako zpomalení a ne obrovský problém. Chceme ale nadále růst. Nemáme rádi v těchto záležitostech negativní čísla.“

Cook si nemyslí, že by již měl být trh s tablety nasycený. V šesti zemích, které přinášejí Applu nejvyšší výdělky, si většina lidí kupovala iPad vůbec poprvé. Data pochází z konce červnového čtvrtletí. V těchto zemích lidé kupující si svůj první iPad představují 50 až 70 procent. Taková čísla podle Cooka nemůžete nikdy dostat, pokud by byl trh přesycený. „Vidíme, že lidé si iPady nechávají déle než iPhony. Jelikož jsme v tomto odvětví teprve čtyři roky, opravdu nevíme, jaké obnovovací cykly lidé zvolí. Je těžké to odhadnout,“ vysvětlil Cook.

Kanibalizace se v Applu nebojí

Za propadem iPadů mohou stát i jiné produkty Applu, kdy lidé například místo iPadu sáhnou po Macu nebo novém iPhonu. „Vzájemná kanibalizace těchto produktů evidentně probíhá. Jsem si jistý, že se někteří podívají na Mac a iPad a vyberou si Mac. Nemám průzkum, kterým bych to podložil, ale vidím to už jen z čísel. A mimochodem mi to vůbec nevadí,“ uvedl Cook a nevadí mu ani když si lidé místo iPadu zvolí nový větší iPhone 6 Plus, který má jen zhruba o dva palce menší displej.

„Jsem si jistý, že někteří se podívají na iPad a iPhone a vyberou si iPhone, s tím také nemám problém,“ ujistil výkonný ředitel společnosti, pro kterou je především důležité, aby si lidé nadále kupovali její produkty, ve výsledku je nakonec jedno, pro který sáhnou.

Od Applu můžeme očekávat další velké věci

Apple nerad mluví o svých budoucích produktech, vlastně o nich nemluví prakticky vůbec. Během konferenčního hovoru se však tradičně přesto někdo zeptá, co společnost chystá. Gena Munstera z Piper Jaffray zajímalo, co mohou investoři, kteří nyní nahlížejí na Apple jako produktovou firmu, od Applu čekat a na co se mají zaměřit. Cook se neobyčejně rozpovídal.

„Podívejte se, co jsme vytvořili a co jsme představili. (…) Ale důležitější než všechny tyhle produkty je se podívat na dovednosti uvnitř této společnosti. Myslím si, že je to jediná společnost na světě, která má schopnost integrovat hardware, software a služby na té nejvyšší úrovni. To samo o sobě umožňuje Applu působit v tolika odlišných oblastech a výzvou je pak rozhodnout, na co se budeme soustředit a na co ne. Máme vždy více nápadů než zdrojů, se kterými můžeme pracovat,“ odpovídal Cook.

„Rád bych se podíval na to, o čem jsme mluvili minulý týden. Věci jako Continuity a když použijete svou představivost a zamyslíte se, kam až to jde, neexistuje žádná jiná společnost, která by to dokázala. Apple je jediný. Myslím si, že je neuvěřitelně důležité, že se tohle hýbe kupředu a uživatelé žijí v prostředích, kde používají několik zařízení. Rád bych se podíval na dovednosti, schopnosti a vášeň této společnosti. Kreativní motor nikdy nebyl silnější.“

Apple Pay jako klasická demonstrace umění Applu

S odpovědí pro Gena Munstera ale ještě Tim Cook nebyl hotový. Pokračoval s Apple Pay. „Apple Pay je klasický Apple, který vezme něco neuvěřitelně zastaralého, kde se všichni soustředí na všechno ostatní než na zákazníka, a dá zákazníka doprostřed celé zkušenosti a vytvoří něco elegantního. Jako investor bych se podíval na tyhle věci a cítil se skvěle,“ zakončil Cook.

Během konferenčního hovoru byl také dotázán, zda Apple Pay považuje za samostatný byznys, nebo jen jako funkci, která bude prodávat další iPhony. Podle Cooka to není jen funkce, ale podobně jako App Store čím víc bude růst, tím víc bude Apple vydělávat. Při tvorbě Apple Pay se podle Cooka společnost soustředila především na obrovské bezpečnostní problémy, které chtěla řešit, jako například to, že nebude od uživatelů sbírat žádná data. „Že jsme tohle dělali, myslíme si, že prodáme více zařízení, protože si myslíme, že je to killer feature.“

„Nenecháme ve vlastní prospěch platit zákazníka, nenecháváme ve vlastní prospěch platit prodejce, ale mezi Applem a bankami jsou dohodnuté jisté komerční podmínky,“ prozradil Cook, ale zároveň dodal, že je Apple nemá v plánu prozrazovat. Zisky z Apple Pay nebude Apple uvádět zvlášť, ale v budoucích finančních výsledcích je zahrne mezi miliony, které již generují iTunes.

Zdroj: Macworld
Foto: Jason Snell
.