Zavřít reklamu

Debatu, kterou otevřela skandální kauza NSA, nyní posouvá dál znovu aktuální téma teroristických útoků. Uživatelé mobilních a online služeb se mohou pod záminkou vyšetřování ocitnout pod dohledem vládních organizací a zejména v USA téměř neexistují možnosti, jak podobné zásahy kontrolovat. Tim Cook nyní v rozhovoru pro britský Telegraph promluvil ohledně nutnosti ochrany soukromí, ať už jde o vládní agentury nebo velké firmy.

„Nikdo z nás by neměl přijmout, že vlády, soukromé společnosti nebo kdokoli jiný by měl mít přístup k veškerým našim soukromým informacím,“ otevírá debatu šéf Applu. Pokud jde o vládní zásahy, na jednu stranu uznává, že proti terorismu je nutné tvrdě bojovat, na druhou stranu ale není nutné zasahovat do soukromí běžných lidí.

„Terorismus je otřesná věc a musíme jej zastavit. Tito lidé by neměli existovat, měli bychom je eliminovat,“ říká Cook. Dodává však zároveň, že sledování mobilní a online komunikace je neúčinné a neúměrně postihuje běžné uživatele služeb. „Neměli bychom se vzdát strašení či panikaření nebo lidem, kteří zásadně nerozumí detailům,“ varoval Cook.

Z pohledu šéfa Applu je důležité pochopit, že získat data teroristů je velice těžké, jelikož je často šifrují. Ve výsledku tak mohou vlády jen stěží dosáhnout na získání jejich informací, ale místo toho pouze dojde k omezení svobod nevinných lidí.

Cookovy obavy ale nejdou pouze na vrub vládních organizací. Problém ochrany soukromí totiž existuje i v soukromé sféře, a to konkrétně u velkých firem, jako je Facebook nebo Google. Tyto firmy vydělávají na získávání dílčích informací o svých uživatelích, jejich sbírání a analyzování a následnému prodeji inzerentům.

Apple se podle Cooka k podobným praktikám nehodlá obrátit. „Máme velice přímočarný obchodní model. Vyděláváme peníze tehdy, když vám prodáme iPhone. To je náš produkt. Nejste to vy,“ naráží Cook na své konkurenty. „Navrhujeme naše produkty tak, abychom o svých uživatelích uchovávali minimum informací,“ dodává.

Nezájem o osobní data svých zákazníků si prý Apple ponechá i u budoucích produktů, příkladně Apple Watch. „Pokud chcete, aby údaje o vašem zdravotním stavu byly soukromé, nemusíte je sdílet se svou pojišťovnou. Tyhle věci by neměly viset někde na nástěnce,“ ubezpečuje Tim Cook, s lesknoucími se Apple Watch na svém zápěstí.

Produktem, u kterého je bezpečnostní riziko asi největší, je nový platební systém s názvem Apple Pay. I ten však kalifornská firma navrhovala tak, aby toho o svých zákaznících věděla co možná nejméně. „Pokud se svým telefonem něco zaplatíte pomocí Apple Pay, nechceme vědět, co jste si koupili, kolik jste za to zaplatili a kde,“ tvrdí Cook.

Apple zajímá pouze to, že jste si k používání platební služby koupili nový iPhone či hodinky a banka jim z každé transakce zaplatí 0,15 procenta prodejní částky. Vše ostatní je mezi vámi, vaší bankou a obchodníkem. A i v tomto směru postupně dochází k zpřísňování bezpečnosti, například pomocí technolgogie tokenizace platebních údajů, jež se v současné době připravuje i pro Evropu.

Tim Cook na konci rozhovoru pro Telegraph uznává, že by na datech svých zákazníků mohli celkem jednoduše vydělávat. Sám si však odpovídá, že by takový krok byl krátkozraký a podkopal by důvěru zákazníků v Apple. „Nemyslíme si, že byste si přáli, abychom věděli intimní detaily vaší pracovní či osobní komunikace. Já přece nemám právo takové věci vědět,“ říká Cook.

Apple se podle jeho slov vyhýbá praktikám, se kterými se setkáme například u některých poskytovatelů e-mailu. „Neskenujeme vaše zprávy a nehledáme si, co jste kde napsali o svém výletu na Havaj, abychom vám pak mohli prodat cílenou inzerci. Mohli bychom na tom vydělat? Samozřejmě. Ale není to v našem hodnotovém systému.“

Zdroj: The Telegraph
.