Zavřít reklamu
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Výkonný ředitel Applu Tim Cook si v roce 2014 vydělal 9,22 milionu dolarů, ale zdaleka nebyl nejlépe placeným výkonným manažerem společnosti. Suverénně nejvíc si ve svém prvním roce v Applu vydělala Angela Ahrendtsová, nová viceprezidentka kamenných a online obchodů. Na její pomyslné výplatní pásce svítí přes 73 milionů dolarů.

Tim Cook své odměny oproti předchozímu roku více než zdvojnásobil, když tři čtvrtě druhého milionu získal v hotovosti a zbytek v jiné formě kompenzace, nicméně z dokumentů americké Komise pro cenné papíry vyplývá, že ještě více peněz za fiskální rok 2014 získali vedle Ahrendtsové také další dva členové nejužšího vedení.

Šéf iTunes Eddy Cue a provozní ředitel Jeff Williams získali shodně 24,5 milionu dolarů a zaznamenali výrazný nárůst odměn oproti předchozímu roku. Bývalý finanční ředitel Peter Oppenheimer dostal 4,5 milionu dolarů, jeho nástupce Luca Maestri 14 milionů.

Na zveřejněném seznamu výkonných manažerů nejsou například vedoucí divize softwaru Craig Federighi či marketingový šéf Phil Schiller a vysoké odměny jistě získal také šéfdesignér Jony Ive, ale z dostupných materiálů můžeme konstatovat, že na suverénně nejvíce si přišla Angela Ahrendtsová. Její zlákání z módní značky Burberry nebylo pro Apple vůbec levné.

Sympatická manažerka v hotovosti a akciích získala více než 73 milionů dolarů, v čemž je z velké části zahrnuta částka, na kterou by si bývala Ahrendtsová přišla v Burberry včetně toho, co měla získat v budoucnu, a také bonus za to, že na nabídku Tima Cooka kývla.

Pod Cookem Apple zažil rekordní rok, ve kterém jeho příjmy přesáhly 180 miliard dolarů a čistý zisk činil 38,5 miliardy. V pondělí 27. ledna se Apple chystá oznámit finanční výsledky za první čtvrtletí fiskálního roku 2015 a opět se můžeme těšit na zajímavá čísla.

Zdroj: 9to5Mac, Cult Of Mac

Diskuze k článku

  Ano, chápu že Applu se musí dařit když představily ty „pluskové“ iphony s obří velikostí a čína je prostě chce! Ale bojím se toho že: „Jobs z této firmy udělal opravdu něco fenomenálního a úžasného (jasně, ne jenom Steve – myslím tím spíše vedení za doby Steva) a Tim Cook toho teď využívá a hrozně je vidět že všechny kroky, které apple za poslední rok udělal byly spíše více pro jejich výdělek než pro spokojenost zákazníků“. (ovšem jak dlouho se to jméno Applu udrží?)
  Kupříkladu: u iP5S mi odešla baterie (rok starý a musím zaplatit 3000 Kč) – ano, toto jsem opravdu u telefonu za 20K nečekal a k tomu musím být týden bez telefonu protože nemám náhradní iPhone do kterého bych mohl dát nano sim – samozřejmě v servisu mi nezapůčili nový. Známé dělá iP5S 14 dní starý to samé – taky musí reklamovat… Do toho se Yosemite seká jako blázen, všemožně padá je to nespolehlivé – opět, ano toto bych u noťasu za 70 kolíků také nečekal…. Bráchovi iP6plus se mírně ohnul v kapse (né, jako v těch médiích, ale když ho položíte displejem na stůl tak se vyklá a kýve) – ano, toto bych u telefonu za 25 tisíc nečekal (v nejmenovaném autorizovaném servise se mu za to doslova vysmáli) -> zkrátka to není možný že u takhle drahého telefonu se zkroutila konstrukce (a ano telefon vypadá hezky ze předu- ale zezadu tu máme vystouplou čočku, kolem ktere se drží prach, plastové proužky jsou opravdu hnusné – hlavně tím jak jsou vystouplé a zbarvené od džín, a k tomu všemu opět přesunuli přední kameru zase do strany – takže se opět otevře problém jako u 4kových iphonů, a kryty díky zakulaceným hranám nejsou tak pěkné a není jich takové množství jako u dřívějších modelů)…..

  Není toho už docela dost a momentálně řeším další problém s Airplay na ATV jelikož od nové aktualizace blbe navzájem s Yosemitem. Prostě se to začíná hromadit a hromadit… (a do toho ty hodinky – ano chtěl jsem si je koupit na 200 procent ale když jsem se dozvěděl o nových fitbitech které mají GPS – na běhání vám stačí pouze hodinky a nepotřebujete k tomu tahat iPhone, jsou voděodolné, mají monitorování spánku, a vydržejí 7 dní bez nabíjení! tak kdo by hlavně z hlediska sportu šáhnul po Apple Watch? (které vydrží sotva půl dne….). A k tomu teď to dotykové pero na iPad? Vždyť Steve udělal revoluci v dotykových displejích ovládané prstama, tak proč se k nim vracet? A jaktože má každý špinavé apple USB kabely a zlámané u konektorů? (Vážně Apple neumí dělat kabely?) Proč je absolutní zmatek na iCloudu s Pages, Nummbers a Keynote? Proč se začíná stávat nepřehledné nastavení u iOS? Proč jsou v iPhonu wingety v oznamovacím centru? (které stejně každý vypne protože to žere hrozně moc baterie) Zkrátka proč, proč a proč, tohle jsem před rokem vůbec neřešil (cca rok 2013/2014). PS: Proč Apple vydává každý rok nové sytémy když je absolutně nestíhá optimalizovat na těch pár zařízení které má? Že by marketing – čili PENÍZE??? (Kde je to „think different“? Platí stále u Applu „náš zákazník, náš pán“?). Já nechci KVANTITU, mě stačí kvalita! (když si za ní tak tvrdě připlácím).

  Ve většině s vámi souhlasím, někdy je to smůla na zrovna vyrobený kus (například u iP), ačkoli pravda, že u mobilu za 20 litrů to neomlouvá, ale stává se to i u jiných značek. Každopádně Jobs byl vizionář, šel vlastní cestou a vesměs úplně ignoroval okolí, čímž byli produkty sice třeba kvalitnější – tedy nebyl tam prostor pro tolik chyb (na druhou stranu doba se mění, a to rychle, nároky uživatelů stoupají a tím stoupá i nátlak na společnost – Apple například). I když i Jobs udělal několik chyb… Cook je businessman, a upřímně, tuto roli zvládá bravurně. Apple nikdy neměl takový zisk, takový prodej, jako má nyní. Cook se přizpůsobuje poptávce a konkurenčnímu boji, tedy můžeme říct, že se zaměřuje na kvantitu. Uvidíme jestli se letos Apple zlepší, podle mě přijde zásadní změna až příští rok při iP6 a Apple Watch 2 (doufám) a zároveň mam hrůzu z WWDC 2015, ale zase se těším na novýho Aira :)

  Yosemite na MBA se mi pri narocnejsim vytizeni svevolne restartuje. Podezrival jsem vadnou RAM, ale testy hw v servisu dopadly bez chyb. Kvuli data loss je tahle situace pri seriozni praci dost na hovno, pane bohaty.

  Zkoušel jste reset PRAM a NVRAM nebo jak se ty paměti jmenují? Následně opravit práva na filesystému a prohnat to Yosemitte cache cleanerem? Neříkám že to zabere, ale pokud to není RAM, zkusil bych to…

  Dekuju za radu. Jak se dela ten reset? Mam googlit, nebo s tim mate zkusenost? Prava fs jsem opravoval. Cache.. Jen Safari. Ostatni taky nevim jak.

  Reset PRAM se dělá tak, že restartujete a když se zobrazí šedivá obrazovka, ještě než se zobrazí Apple logo, stisknete současně:

  cmd+alt+p+r

  Počítač se jakoby vyresetuje a pak nabootuje znova. U resetu NVRam je to složitější, u MBP Late 2008 unibody to bylo tak, že se počítač vypnul, vyndala se baterka a na 5 vteřin se stisknulo tlačíto zapnout, což u nových macbooků, kde je nevyndatelná baterka, jde stěží.

  Cache buď Onyx (http://www.titanium.free.fr/onyx.html) který je zdarma, nebo yosemite cache cleaner (http://www.northernsoftworks.com/yosemitecachecleaner.html), který je za prachy, ale pozor u safari promaží oba i historii včetně rozšíření sessions, které si pamatuje poslední otevřené sešny.

  stahl jsem si fotky z iphonu na harddisk, kdyz pominu, ze jsem potreboval 60 GB volneho mista na 30 GB fotek, tak a vysledkem je, ze mi z telefonu nadobro zmizely ringtones. Protoze jsem je nekupoval pres iTunes, tak mi zadny restore-tones nepomohlo. Fakt me ten Apple zacina nebetycne srat. Vydrzely update z 3GS na 4S, pak na 5S, mraky iOS a ted bac…

  Nechci se Apple zastávat, ale lepší pro synchronizaci médií s iPhone, tedy i melodií atp, je lepší zapnout „Manuálně synchronizovat hudbu“ nikoliv vybrat co chci synchronizovat a pak dávat jen sync (nevím jestli jste to takhle udělal ale také se mi to stalo už dříve) s tím, že vyberete alba, melodie, která/é se mají synchronizovat, protože pokud z počítače daná média zmizí, pak logicky zmizí i z iPhone.

  Bohužel iTunes jsou napsány špatně a dodnes lidi volají po kompletním redesignu a hlavně refaktoraci kódu.

  Co se týče iPhota, chci se zeptat, stáhl jste fotky a pak je upravoval? Například stačí jen otočení, neboť si pak iPhoto zachovává originál a tudíž pak fotku máte v PC/Macu 2x, jednou otočenou špatně a jednou otočenou dobře. Nevím jestli má iPhoto nějakou možnost clearu „originálních“ špatných fotografií, já na toto používám program CleanMyMac 2 (http://macpaw.com/cleanmymac), který ano je také za peníze :(

  Mimochodem dosáhli jsme alespoň toho, že už se Vám MBA nerestartuje?

  Uz den se nerestartnul. Ono to prichazi neocekavane. Ja jsem s iTunes nic nesynchronizoval, jen se automaticky provedou nejaky zakladni syncy pro strceni Jen kabliku do kompu. Ja jsem zil v domeni, ze vsechny ty upravy jsou nedestruktivni ve smyslu, ze jsou poveseny na orginal jako jednotlive kroky uprav – ocividne jsem se mylil. To by mohlo tu velikost vysvetlit. Proc ale importem fotek do iPhoto zmizi nenavratne ringtones, kdyz jsem nic s nicim nesyncoval a auto sync mam vypnutej, protoze iPhone zalohuju do cloudu?

  Bojím se, že za to mohou dané automatické syncy… V iTunes v nastavení, záložka „Devices“ předposlední záložka, tak tam je zaklikávátko „Prevent iPods, iPhones and iPads from syncing automatically“ Ihned zaklikávám, neboť nemám rád, když nějaký SW dělá něco bez mého vědomí.

  Jinak všechno u Apple je myšleno tak, že systém bude myslet za daného Frantu uživatele, tzn. že se bude dít spousta věci autmaticky. Pokud tedy člověk něco odstraní, tak se to smaže odevšad. Více či méně je to systém pro lamy a pokud člověk čeká, že to bude používat stylem jsem Lama (bez urážky, jsem autorem hlášky „Apple je pro idioty. Zaplať pán Bůh, že jsem idiot“), ale nechci aby systém přemýšlel za mne až tak do detailu, neboť jsem pokročilý uživatel, tak to bohužel chce několik málo donastavení. Prostě Apple nepředpokládá že:
  – si člověk bude manuálně synchronizovat tóny, hudbu, podcasty a po úspěšné synchronizaci je smaže,
  – člověk bude používat adresářovou strukturu, k tomu aby ji nemusel používat má spotlight.

  Víc mne momentálně nenapadá. Každopádně OSX není samospásný, stejně tak jako Windows nebo Linux a každý systém má svoje specifika.

  Jo jo, tu prevenci mam taky zaskrtlou, mimo jine proto, ze nemam na MBA 64GB nebo vic na duplikaci telefonu. Tim spis me to prekvapilo.

  Tak to spíše bude bug a nevím :( Ale nedivím se Vám, mne by to za daných okolností také překvapilo hodně nepříjemně:(

  Jinak se ještě zeptám, jak Vám šlape Safari? Po upgrade na 10.x na mém MBA mi přijde dost pomalé, byť se 2 záložkami a když vezmu např. chrome, tak to mi funguje o několik řádů lépe…

  Mam velmi subjektvni dojem, ze je to v prumeru vice mene stejne jako driv, nektere stranky se rendenruji dele, jine ne. Chrome je vyrazne rychlejsi.

  U mne to není jen o renderování, otevřu 3 okna a už zbytek aplikací a celá aplikace jde do kopru. Každopádně po upgrade na 10.10.2 už funguje, uvidíme jak dlouho…

  mam klasicky otevreno cca 10-15 zalozek Safari a jde to. mam 8 GB RAM, to asi taky hraje roli. Dneska jsem updatenul zaplatu, co opravuje wifi, a kdyz jsem v miste, kde je vice siti, ke kterym se lze pripojit, tak to porad pada a preskakuje mezi nima… Lahudka… Ale ted uz me to vlastne ani neprekvapuje. Asi je cas na dalsi PRAM reset :-) Ale pamatuju casy pred cca 3-5 lety, kdy se s bookem od Applu dalo docela slusne pracovat…

  Hmm, tak těch 8GB ram je opravdu dobrá věc, kterou si bohužel dovolit nemohu (můj MBA je sice „dělo“ ale maximum RAM co se do něj dá dát je 4GB). Každopádně zapracovali na tom a nyní už Safari běhá o dost lépe.

  Hmm koukám Vás se ta „smůla“ drží :( Mám doma 2 Wifi, ke kterým se mohu připojit (5 a 2.4 GHz) a připojení drží, jenom se mi podělalo LCD font smoothing… takže když ho zapnu (a zapnutý asi bylo) tak texty v menu mají divné duchy a když to vypnu tak to sice funguje, ale nedá se na to pořádně koukat…

  Pracuji na něm stále, zatím jsem „nenašel“ nic závažného, beru, že je tu pár malých blbostí, ale nic co se týče problémů s wifi. Ano rád bych svoje AppleScripty převedl na JavaScripty, protože jsou pro mne čitelnější a díky zabugovanosti to stále není možné.
  Jinak:
  – Parallels šlape – připojení k zákazníkovi,
  – Mail jsem zavrhl už dávno a Airmail šlape taky, takže komunikuju,
  – VNC/RDP klienti fungují,
  – Terminál, na tom se snad nedá nic zkazit :)
  – Word/Excel také šlapou,
  – Mamp pro zprovoznění lokálních WWW stránek jako testovacích prostředí (php, mediawiki, drupal, atp), funguje,
  – Safari už taky, ale mám i FF/Chrome,
  – BBEdit také,
  – XCode také a už tam nejsou takové bugy jako v 6.1, kdy proměnná zadeklarovaná ve funkci nebyla viditelná uprostřed „loopu“ uvnitř funkce, každopádně se to týkalo Swiftu, nikoliv ObjC,
  – Hands free abych nemusel furt lovit telefon začalo konečně fungovat tak jak má,
  – Nefunkčnost SAPích „interních“ www stránek neřeším, ten má problémy skoro na všem co není IE i ve 21 století,

  Asi jsem nenáročný :) Možná zkuste vyresetovat SMC (NVRAM) i PRAM, já to preventivně dělám při každém upgrade systému a ještě mažu cache (yosemite cache cleaner – deep clean)

celý text

Čtěte více