Zavřít reklamu

Tim Cook je v současné době bezesporu nejznámější a nejvýznamnější osobou Applu. Společnost je navíc nejhodnotnější firmou světa s hodnotou přes 2 biliony dolarů. Pokud vás někdy napadlo, na kolik peněz si pak výkonný ředitel Applu ročně přijde, tak vězte, že o drobné rozhodně nejde. Renomovaný portál Wall Street Journal nyní sdílel každoroční žebříček, ve kterém srovnává roční kompenzace ředitelů společností spadajících pod index S&P 500 zahrnující 500 největších firem USA.

Muž stojící v čele Applu si podle zmiňovaného žebříčku přišel na skvělých 14,77 milionů dolarů, tedy na necelých 307 milionů korun. Bezesporu se jedná o obrovskou částku, pro běžného smrtelníka těžko představitelnou. Když ale zohledníme, jakým je Apple gigantem, je částka i relativně skromná. Medián ze zveřejněných sum totiž činí 13,4 milionů dolarů. CEO Applu je tedy jen lehce nadprůměrný. A přesně tohle je tou zajímavostí. Ačkoliv se Apple na indexu S&P 500 nachází díky své obrovské hodnotě na prvním místě, tak Cook je z hlediska nejvýdělečnějších ředitelů až na 171. pozici. Nesmíme také zapomenout zmínit, že roční výnos akcionářů Applu v roce 2020 vzrostl o astronomických 109 %, ale mzda aktuálního ředitele se navýšila „pouze“ o 28 %.

Titul nejvýdělečnějšího ředitele si dokázal získat Chad Richison ze společnosti Paycom Software. Ten si přišel na více než 200 milionů dolarů, tedy na asi 4,15 miliard korun. Z celého žebříčku pak pouze 7 lidí získalo kompenzaci v hodnotě vyšší než 50 milionů dolarů, zatímco v roce 2019 šlo pouze o dvě a v roce 2018 o tři osoby. Když se na to ještě podíváme z druhého konce, tak jen 24 ředitelů firem z indexu S&P 500 si přišlo na méně než 5 milionů dolarů. Mezi tyto lidi se řadí například Elon Musk, který nepobírá mzdu žádnou, a Jack Dorsey, ředitel Twitteru, jenž si vydělal 1,40 dolarů, tudíž necelých 30 korun.

Témata: , , ,
.