Zavřít reklamu

Síla mobilních telefonů je v tom, že jakmile je vybalíte a spustíte aplikaci fotoaparátu, můžete s nimi ihned pořizovat fotografie. Stačí namířit na scénu a zmáčknout spoušť, kdykoli a (skoro) kdekoli. Jenže podle toho bude vypadat i výsledek. Chce to tedy trochu přemýšlet, aby byly vaše snímky co nejlíbivější. A od toho je zde náš seriál Fotíme iPhonem, ve kterém vám ukážeme vše potřebné. Nyní se podíváme na to, jak vlastně fotit, aby byly vaše snímky vždy dokonale ostré.

Máte prošlé nastavení a určené veškeré důležité parametry fotografie. Víte, jak rychle spouštět aplikaci Fotoaparát i to, jaké obsahuje jednotlivé režimy, nabídky a jak s nimi pracovat. Nyní tedy zbývá říci si to, jak vlastně fotit. Ano, můžete snímky mlátit bez rozmyslu, ale pro dokonalou fotku můžete udělat mnohem víc.

iPhone kamera fotoaparát fb

Držení těla 

I když mají iPhony optickou stabilizaci už od modelu 7 Plus, neznamená to, že to zajistí 100% ostrý snímek. To samozřejmě obzvláště ve zhoršených světelných podmínkách. Je proto vhodné mít u těch fotek, na kterých vám skutečně záleží, ideální postoj. Je zřejmé, že tak nebudete fotit momentky, ale kde máte čas na přípravu, maximalizujete tím výsledek. 

  • Držte telefon v obou rukách 
  • Pokrčte lokty a opřete si je o tělo/břicho 
  • Stůjte oběma nohama na zemi 
  • Mírně pokrčte kolena 
  • Místo spouště na displeji použijte tlačítko hlasitosti 
  • Spoušť tiskněte až při výdechu, kdy se lidské tělo méně chvěje 

Kompozice 

Správná kompozice je zásadní, protože určuje „líbivost“ výsledku. Nezapomeňte si tedy zapnout mřížku v nastavení. Dbejte na to, abyste měli rovný horizont a ústřední motiv se nenacházel ve středu snímku (pokud to záměrně nechcete).

Samospoušť 

Rozhraní fotoaparátu vám nabídne možnost samospouště. Najdete ji po rozjetí šipky a ikonou hodin. Nastavit jde na 3 nebo 10 s a rozhodně není užitečná jen pro focení skupiny, abyste od telefonu stihli doběhnout do záběru. Díky ní totiž předejdete chvění těla při stisku spouště a tím možného rozmazání scény. Využít můžete i drátových sluchátek s ovládáním hlasitosti, Apple Watch nebo dálkových spouští – to však spíše, pokud fotografujete se stativem.

Nepoužívejte blesk 

Blesk použijte pouze v případě, pokud portrétujete osobu v protisvětle, kdy jí můžete přisvětlit tvář. V noci nepočítejte s tím, že se vám podaří vykouzlit kdoví jak zázračné scény. Kdykoli to tedy jde, použití přisvícení telefonem se vyhněte. Pokud potřebujete světlo, hledejte jej jinde než na zádech svého iPhonu (pouliční osvětlení atd.).

Nepoužívejte digitální přiblížení 

Pokud byste chtěli zoomovat, tak tím jen degradujete výsledek. Dostanete se scéně blíže, ale pixely se budou slévat dohromady a vězte, že se na takovou fotku nebudete chtít dívat. Chcete-li scénu přiblížit, použijte k tomu jen číselný symbol u spouště. Zapomeňte i na čtverec, jehož použitím se jen připravíte o pixely. 

Hrajte si s expozicí 

Ušetřete si práci s postprodukcí tím, že snímek už při jeho pořízení ideálně exponujete. Klepněte na displej, kam chcete ostřit a podle čeho se expozice vypočítá a jen symbolem slunce jeďte nahoru pro zesvětlení, nebo dolů pro ztmavení.

2 Kompozice 5

Mějte nabito 

Pokud vyrážíte do terénu, samozřejmě se více než hodí mít nabitou baterii. Možná si řekne, že je to automatické, ale mnohdy se na to zapomíná. Ideální je mít po ruce i záložní zdroj elektrické energie v podobě externí baterie. V dnešní době vyjde na pár stokorun a dokáže vám zachránit nejeden skvělý záběr.

Poznámka: Rozhraní aplikace Fotoaparát se může mírně lišit podle toho, jaký model iPhonu a verzi systému iOS používáte. 

.