Zavřít reklamu

Existují dva typy lidí. První jsou ti, kteří při vytváření hesla nevymýšlí nějaké složitosti a jejich heslo je tak velmi jednoduché. Tito lidé spoléhají na to, že se do jejich účtu nikdo nenabourá, protože „proč by to kdokoliv dělal?“. Do druhé skupiny se řadí ti, kteří nad svými hesly přemýšlí a vymýšlí je tak, aby byla alespoň trochu složitá, složitá nebo opravdu neodhadnutelná. Americká společnost SplashData, která se zabývá zabezpečením různých uživatelských účtů, zveřejnila svůj tradiční report obsahující ta nejhorší hesla, která uživatelé za uplynulý rok používala.

Zdrojem pro tuto analýzu byla data ze zhruba pěti milionů uniklých účtů, která se v průběhu roku 2017 dostala na veřejnost. I přes to, že se v posledních letech objevuje čím dál více útoků na uživatelské účty lidé stále ve velkém používají hesla, která dokáží i ty méně sofistikované systémy prolomit během několika minut. V tabulce níže si můžete prohlédnout patnáct nejpopulárnějších a nejhorších hesel, které uživatelé na svých účtech používají.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Zdaleka nejpopulárnější je numerická řada 123456, následovaná heslem „password“. Tato dvě hesla se na prvních dvou příčkách objevují již několik let po sobě. V závěsu jsou pak další numerické mutace lišící se pouze počtem nutných znaků (v podstatě tedy řady 1-9), klávesové řady jako třeba „qwertz/qwerty“ nebo hesla typu „letmein“, „football“, „iloveyou“, „admin“ nebo „login“.

Výše uvedené příklady jsou přesně ta hesla, která jsou nejvíce náchylná k jejich odhalení. Jednoduchá slova či numerické řady nedělají nástrojům, které se prolomením hesel zabývají, příliš velký problém. Proto se obvykle doporučuje používat hesla, která kombinují jak písmena, tak čísla společně s kombinací velkých a malých písmen. Specifické znaky jsou většinou zakázané, výše uvedená kombinace by však měla být dostatečně silným heslem. Jak se totiž často uvádí, přítomnost jednoho nebo dvou čísel u hesla výrazně snižuje jeho možnosti odhalení. Pokud tedy čísla a písmena nakombinujete dostatečně a nepředvídatelně, heslo by mělo být dostatečně silné. Pak už jen stačí jej nemít uložené na místě, ze kterého se dá jednoduše získat…

Zdroj: Macrumors

Témata: ,

Diskuze k článku

  Dřív jsem na ep ID používal 123456, bylo to super, ale pak mě donutili to změnit. Ted používám Josef123Josef a je to OK

  No, třeba sice takové: „Iq12Hg48kDf9mpz5ccR“ zní náramně sofistikovaně, ale to se pak do počítače/programu nedostanu asi na 17 pokus, o tom to zapomenou nemluvě (Spíš si vůbec zapamatovat) I když je fakt, že ani jedno z těch 15 rozhodně nemám, naštěstí, a s heslem by se trošku asi zdržel (Kombinace řísel, písmen velkých malých – Ale dávat si tam takovouhle šílenost, no nevim – možn tak pracovat s miliony v eurech, nebo s cizím majetkem, ale na zabezpečení např. počítače, mailovky a njakých serepetiček?)

  Dobrý den, existuje poměrně jednoduchý systém, který si každý zapamatuje a jde při tom o poměrně silné heslo : vezměte nějaké Vám zapamatovatelné slovo (ideální i s alespoň jednou číslicí), na začátek dejte veliké písmeno, ve slově vynechávejte samohlásky a máte solidní heslo

  idální heslo které se dá pamatovat a těžko se prolomí je třeba vaše jméno v kombinaci s rokem narození, například martin co se narodil 3.12.1985 by měl heslo M3a1R2t1I9n85 s tím že za každým písmenem jména je číslo z data narození a jméno je vypsané střídavě malé a velké písmeno….lehce zapamatovatelné a dobrá kombinace…..

  To už mi přijde jako schizofrenie … bohatě stačí kombinace malý+velkých písmen ( velkých klidně několi i uprostřed slova ) + číslic a nemůže být příliš velká šance na prolomení.

  ..velice úsměvné, jak si většina lidí myslí, když si dá heslo všemožně komplikované, že má vyhráno. Ale rozepisovat se nebudu, neboť bych takové paní Baranové způsobil nejspíš trvalé noční můry..

  Dobré je používat heslo co si snadno zapamatujete – vím o čem mluvím :-D na některé svoje účty se prostě nemůžu dostat xD – ideální je používat fráze např DobrýVečer33, fráze se snadno zapamatuje… ;-)

  Nezapomínejte, že je to jako s vchodovými dveřmi. Do těch se vám někdo může chtít vloupat, ale taky jenom můžete ztratit klíče. Když budete mít pancéřované dveře, je dobré, když zadrží lupiče. Pokud ovšem ztratíte klíče, ty dveře jsou pancéřované, zámek nelze odvrtat, protože je kalený a před těmi dveřmi venku stojíte Vy sami a veškeré nářadí máte uvnitř, za tou pancéřovanou překážkou. A v tu chvíli jste totálně v pr…………..
  Je dobré mít silné heslo na účtu do banky, ale k čemu je vám nerozluštitelné heslo na internetové lékárně nebo diskuzi na iDnes či Seznamu? Dívat hesla typu a1x2v7vz4 je možná dobré na bankovním účtu, ale jinak je to blbost.

celý text

Čtěte více