Zavřít reklamu

App Store v poslední době sklízel velké úspěchy a včera mohl oslavit už třetí narozeniny. Slavnostně byl spuštěn 10. července 2008, kdy společně s ním Apple uvedl také iPhone OS 2.0 (nyní již značen jako iOS 2.0), načež o den později vypustil iPhone 3G. Ten již přišel právě s iOS 2.0 a předinstalovaným App Storem.

Rok a půl se tedy čekalo než byly do iPhonu vpuštěny aplikace třetích stran. Už od uvedení v lednu 2007 se ovšem po těchto aplikacích volalo, a tak bylo spíše jen otázkou času, než Apple něco na způsob App Store vymyslí. Nicméně není jasné, zda Steve Jobs aplikace třetích stran v iPhonu plánoval od začátku, nebo se tak rozhodl až posléze. Krátce po představení prvního iPhonu ovšem v rozhovoru pro New York Times pravil:

„Definujeme všechno, co se v telefonu nachází. Nechcete, aby byl váš telefon jako PC. To poslední, co chcete, je, abyste měli spuštěné tři aplikace, pak si chtěli zavolat a nefungovalo to. Tohle je mnohem více iPod než počítač.“

Přitom právě App Store má lví podíl na obrovském prodejním úspěchu iPhonu – a nejen jeho, jsou tu i další iOS zařízení, které z App Store čerpají. iPhone dostal s aplikacemi třetích stran nový rozměr. Začal se mnohem více rozšiřovat a do podvědomí uživatelů se dostával i v reklamách. Jednou z nejznámějších je reklamní spot „There’s an App for that“, která ukazuje, že iPhone má na všechny činnosti nějakou aplikaci.

O úspěších App Store svědčí i nedávno překonané milníky. Tak kupříkladu aplikací se již z tohoto obchodu stáhlo přes 15 miliard. V App Store se momentálně nachází přes 500 tisíc aplikací, z toho 100 tisíc nativně pro iPad. Před třemi roky přitom bylo při spouštění obchodu k dispozici jen 500 aplikací. Jen si ta čísla porovnejte sami. App Store se stal rovněž zlatým dolem pro některé vývojáře. Apple jim již vyplatil více než dvě a půl miliardy dolarů.

Zdroj: MacStories.net

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.