Zavřít reklamu

Vydání iPodu v říjnu 2001 patří mezi významné milníky v historii společnosti Apple. Pro řadu zákazníků to také byl moment, kdy začali Applu věnovat větší pozornost, a pro mnohé možná také začátek dlouholeté věrnosti cupertinské firmě. Zařízení, které bylo z tehdejšího pohledu tak drobné, dokázalo přehrát velké množství hudby a vešlo se pohodlně i do menší kapsy. Krátce před iPodem spatřila světlo světa také služba iTunes, a uživatelé tak dostali příležitost mít celou svou hudební knihovnu doslova na dlani. iPod zdaleka nebyl prvním MP3 přehrávačem na světě, rychle se ale stal tím nejpopulárnějším. Nemalou zásluhu na tom měl i způsob jeho propagace – každý z nás jistě zná legendární roztančené reklamy. Pojďme si je v dnešním článku připomenout.

iPod 1. generace

Přestože reklama na iPod první generace je relativně stará, připadá i dnes mnoha lidem – včetně specialistů na marketing – zkrátka úžasná. Je jednoduchá, nepřeplácaná, s naprosto jasným sdělením. Na skladbu „Take California“ od kapely Propellerheads v reklamě tančí muž ve svém bytě, přičemž zvládá i spravovat a organizovat svou hudební knihovnu na iTunes. Reklama končí legendárním sloganem „iPod; tisíc skladeb ve vaší kapse“.

iPod Classic (3. a 4. generace)

Když se řekne „reklama na iPod“, většině z nás se jistě vybaví slavné roztančené siluety na barevném pozadí. Reklamních spotů této série nechal Apple počátkem tohoto tisíciletí natočit hned několik, a přestože jsou svým způsobem stejné, každý z nich stojí a to. Nápad byl geniálně jednoduchý a jednoduše geniální – obyčejné tmavé siluety, výrazné barevné pozadí, chytlavá hudba a iPod se sluchátky.

iPod Shuffle (1. generace)

Rok 2005 byl rokem příchodu první generace iPodu Shuffle. Tento přehrávač byl ještě menší než jeho předchůdci, nebyl vybaven žádným displejem a disponoval pouze 1GB úložiště. Jeho cena byla při zahájení prodeje „pouhých“ 99 dolarů. Stejně jako u výše zmíněného iPodu Classic vsadil Apple i v případě iPodu Shuffle na osvědčenou reklamu se siluetami a chytlavou hudbou – v tomto případě šlo o Jerk it OUt od Caesers.

iPod Nano (1. generace)

iPod Nano sloužil jako nástupce iPodu Mini. V mnohem menším těle nabízel v podstatě totéž, co iPod Classic. V době jeho vydání byly stále ještě u Applu hitem reklamy se siluetami, v případě iPodu Nano ale Apple udělal výjimku a natočil o něco klasičtější spot, v němž produkt stručně, ale lákavě představil světu v celé jeho kráse.

iPod Shuffle (2. generace)

iPod Shuffle druhé generace si u některých uživatelů vysloužil přezdívku „clip-on iPod“, tedy připínací iPod, a to kvůli sponě, s jejíž pomocí ho bylo možné snadno připnout k oblečení, kapse nebo popruhu tašky. A byl to právě připínací design, který se stal ústředním tématem reklam na tento model.

iPod Nano (2. generace)

Společnost Apple oblékla druhou generaci svého iPodu Nano do šasi z anodizovaného hliníku hned v šesti jasných barevných provedeních. Reklama, jejímž prostřednictvím Apple svůj iPod Nano 2. generace propagovala, svým stylem připomínala legendární siluety, v tomto případě ale byly jejím středobodem barvy nově vydaného přehrávače.

iPod Classic (5. generace)

iPod Classic páté generace přinesl novinku v podobě možnosti přehrávání videí na barevném a překvapivě kvalitním displeji. Apple v době uvedení přehrávače povolal do zbraně irskou skupinu U2, a na záběru z jejího koncertu jasně demonstroval, že i na malém displeji iPodu si můžete svůj zážitek vychutnat naplno.

iPod Nano (3. generace)

iPod Nano třetí generace pro změnu získal přezdívku „the fatty nano“. Byl první přehrávačem produktové linie Nano, který disponoval schopností přehrávání videa. V reklamě, propagující tento model, zahrála skladba 1234 od Fiest, která se na dlouho zapsala do paměti všech, kteří spot viděli.

iPod Touch (1. generace)

První iPod Touch byl vydán zhruba ve stejné době jako iPhone, a nabízel i řadu podobných funkcí. Byl vybaven Wi-Fi konektivitou a multi-touch displejem, a mnozí ho označovali za „iPhone bez možnosti volání“. Ostatně i spot, jehož prostřednictvím Apple tento model propagoval, se velmi podobal reklamám na první iPhony.

iPod Nano (5. generace)

Pátá generace iPodu Nano s sebou nesla řadu prvenství. Jednalo se například o první iPod, vybavený videokamerou, a vyznačoval se zcela novým, uhlazeným vzhledem se zaoblenými rohy. Reklama na iPod Nano páté generace byla jaksepatří roztančená, barevná … a hlavní roli v ní hrál samozřejmě fotoaparát.

iPod Nano (6. generace)

iPod Nano šesté generace v sobě kombinoval clip-in design, poprvé představený u iPodu Shuffle druhé generace. Kromě spony byl vybaven také multi-touch displejem, a kromě jiného ho společnost Apple opatřila také pohybovým koprocesorem M8, díky kterému mohli uživatelé svůj iPod Nano využít i uběhnutou vzdálenost nebo počet kroků.

iPod Touch (4. generace)

Čtvrtá generace iPodu Touch byla vybavena předním i zadním fotoaparátem s možností nahrávání video záznamů. Kromě toho se mohl tento model pochlubit retina displejem. Apple ve své reklamě na iPod Touch čtvrté generace náležitě a lákavým způsobem představil všechny možnosti, které tento přehrávač uživatelům nabízel.

iPod Touch (5. generace)

Když společnost Apple vydala svůj iPod Touch páté generace, velkou část veřejnosti tím překvapila. Zatím poslední verzi svého hudebního přehrávače s multi-touch displejem propagovala prostřednictvím svižné, veselé reklamy, ve které iPod ve všech barvách poskakoval, poletoval a tančil.

Který z iPodů si získal vaše srdce?

Say Hello to iPod reklama

Zdroj: iMore

.